A megfázás gyakori szövődményei

Jó esetben a náthát néhány nap alatt legyőzi szervezetünk, előfordulhat azonban, hogy komolyabb betegség kíséri. Milyen veszélyeket hordozhat egy ártatlannak tűnő megfázás?

Mik a megfázás szövődményei?

Az emberek nagy része nem fordít komolyabb figyelmet az olyan gyakori, és viszonylag egyszerű lefolyású betegségre, mint a nátha . A köznyelvben megfázásnak is hívják, holott nem a hideg okozza, hanem valamilyen vírusfertőzés (leggyakrabban rhinovírus) miatt alakul ki. Egy egészséges szervezet néhány nap alatt képes megbirkózni a betegséggel, előfordulhat azonban, hogy valamilyen bakteriális fertőzés kíséri a megfázást. Milyen veszélyekkel járnak ezek a szövődmények, és hogyan kezelhetjük őket?

A nátha, köznyelvi nevén a megfázás, mindazon betegségek gyűjtőfogalma, amelyet a felső légutakban vírusok okoznak. A betegség kialakulásáról, veszélyeiről és kezelési módjairól az alábbi cikkünkben írtunk részletesebben!

Halláskárosodást is okozhat a kezeletlen megfázás

A nátha következtében az orrüregben felgyülemlik a váladék, ami kedvező környezetet jelent a baktériumok számára. Hogyha ezek a baktériumok megvetik a lábukat és elszaporodnak, egy egyszerű náthából arcüreg-, homloküreg-, rostasejt- és köbölgyulladás, középfülgyulladás, mandulagyulladás és torokgyulladás is kialakulhat.

Az orrban felgyülemlett váladék visszacsoroghat a mandulákra és a gégefőre, a benne lévő baktériumok pedig fertőzést okozhatnak. A mandulagyulladást fájdalmas nyelés, "gombócérzet" jelzi a torokban, ami sokszor köhögéssel társul. Nagyrészt a 3 és 10 év közötti gyerekeknél jelentkezik, míg a torokgyulladás főként az 5-18 éves korosztálynál fordul elő.

Középfülgyulladás alatt a fül dobüregének savós vagy gennyes gyulladását értjük, amely leginkább a csecsemőket és kisgyermekeket érinti (mivel náluk a fülkürt még rövidebb, így könnyebben eljuthatnak a dobüreghez a kórokozók), de mivel igen gyakori betegség, szinte bármelyik életkorban kialakulhat. Ez nem csak fájdalmas, de veszélyes is, egyes fajtái ugyanis kezeletlenül halláskárosodáshoz vezethetnek.

A középfülgyulladás leggyakrabban a csecsemőknél és kisgyermekeknél jelentkezik
A középfülgyulladás leggyakrabban a csecsemőknél és kisgyermekeknél jelentkezik

Az arcüreggyulladás egyik leggyakoribb tünete a tompa, erőteljes fejfájás és az érintett terület kipirosodása, érzékennyé válása. Fokozódik a fájdalom olyan esetekben, amikor az arcüregekre nehezedő nyomás megváltozik (például lefekvéskor, felkeléskor vagy a fej körkörös irányú mozgatásakor), az orrváladék pedig sárgás-zöldes színűvé válik. A gyógyulás antibiotikumos kezelést igényelhet, ezért mindenképp forduljunk orvoshoz a gyanús tünetekkel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra