Amit az antibiotikumokról tudni kell
Dr. Daniel Uslan, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem munkatársa szerint, sokat lehetne segíteni azzal, ha a betegek és az egészségügyi dolgozók is megfelelő tájékoztatást kapnának az antibiotikumok alkalmazási módjairól, amit jelenleg az Egyesült Államokban (és Magyarországon is) milliók szednek különféle betegségeikre abban bízva, hogy használni fog, holott a kórokozók többsége már rezisztenssé vált a legtöbb jelenleg kapható orvosságra.
Uslan és munkatársai ezért 2011-ben számos hasznos tanácsot gyűjtöttek össze, melyeket érdemes mindenkinek szem előtt tartania. 1. Megfázás vagy influenza esetén mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal, és antibiotikumot csupán bakteriális fertőzés esetén kezdjünk el szedni, orvosi rendelvényre!
2. Ha az orvos az antibiotikum mellett dönt, pontosan tartsunk be minden utasítást, és szedjük végig a gyógyszert, még akkor is, ha időközben jobban érezzük magunkat, semmiképpen ne tartalékoljunk belőle a következő betegségünk idejére.
3. Más számára felírt antibiotikumot soha ne szedjünk, hiszen a kezelés mindig egyénre szabott.
4. Tévedés azt hinni, hogy sárgás vagy zöldes orrváladék esetén mindenképpen antibiotikumra van szükség, hiszen egy vírusos fertőzés során is teljesen normális, ha a váladék időnként sűrűbbé, sötétebb színűvé változik.
5. A felnőttek között előforduló torokgyulladásokat csupán 5-15 százalékában okozza Streptococcus bakteriális fertőzés, ezért ha orvosunk erre gyanakszik, kérdezzük meg, van-e lehetőség kenetvételre és torokváladék-kitenyésztésre, hogy biztosan kiderüljön, szükség van-e egyáltalán antibiotikumos kezelésre.