Orrpolipnak az orrüreg, illetve az orrmelléküregek nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedését hívjuk. Általában mindkét orrüregben, és többnyire nagyobb számban is előfordulnak, és sok esetben a krónikus melléküreg-gyulladások után alakulnak ki, de az asztma vagy a cisztás fibrózis kísérőbetegségeként is gyakran találkoznak vele az orvosok. Kialakulásának hátterében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, utóbbiban komoly szerepe lehet a légszennyezésnek, illetve a levegőben keringő bizonyos allergéneknek.
A tévhitekkel ellentétben ezek nem daganatos, hanem gyulladásos elváltozások, ez ugyanakkor nem azt jelenti, hogy teljesen veszélytelenek lennének. Enyhébb esetben csak a légzést nehezítik, ritkábban viszont koponyán belüli gyulladás is kialakulhat miattuk, ami akár a látás elvesztését is eredményezheti. Cikkükben összegyűjtöttük, milyen jelek utalhatnak orrpolipra, milyen veszélyes szövődményei lehetnek, illetve, hogy milyen módon kezelhetők ezek a túlburjánzások.
Súlyos szövődményei lehetnek az orrpolipnak
Statisztikák szerint az orrpolip a magyar lakosság nagyjából 4-5 százalékát érintheti. Szinte minden életkorban kialakulhat, az idősebbeknél azonban a gyakorisága, illetve az általa okozott panaszok intenzitása is csökken. Mivel a legtöbb érintettnél csupán általános tüneteket vált ki, sokan nem is tudnak az érintettségükről, vagy a panaszokhoz más betegséget társítanak. Kezdeti stádiumban a megfázáshoz és allergiához nagyon hasonlatos tünetek jelentkeznek: a betegek nehezített orrlégzésre és gyakori orrfolyásra panaszkodnak, illetve romolhat a szaglásuk és ezzel együtt az ízérzékelésük is. Bizonyos esetekben a testhelyzet is befolyásolja a panaszok intenzitását: egyeseknél csak fekvő, vagy éppen álló helyzetben érezhetőek a tünetek.
Az, hogy a polipok akadályozzák a légzést, már önmagában is sokféle problémát okozhat. Jelentősen ronthatja a többi között az alvás minőségét is, sok esetben pedig a horkolásért is ezek az elváltozások okolhatók. Jellemzően ilyenkor jelentkezik az érintetteknél az éjszakai légzéskimaradással járó alvási apnoé is. Hogyha nem pihenjük ki magunkat, annak nem csak a másnapi munkavégzésünk láthatja kárát: kutatások igazolták, hogy a kevés alvás olyan súlyos betegségek kialakulásával hozható összefüggésbe, mint például a stroke, a szívbetegségek, a magasvérnyomás-betegség, a diabétesz, illetve bizonyos daganatok. A kialvatlanság persze a különböző balesetek kialakulásának kockázatát is megnöveli.
Ha az orrpolipok nagyobb méretűvé fejlődnek, már teljesen elzárhatják az orrüreget, aminek következtében a beteg a száján át kell, hogy lélegezzen. Ennek hatására kiszáradhat a torok és a garat nyálkahártyája, ami miatt fogékonyabbá válik a különböző fertőzésekre, illetve gyulladások alakulhatnak ki rajta. Amikor a polipok a melléküregekbe is utat találnak, a panaszokat már rendszeresen kísérheti fejfájás és arctáji fájdalom is.
A tartósan gyulladt nyálkahártya felületén gyorsan elszaporodhatnak különböző gombák és baktériumok is, amelyek a környező szerveket is megtámadhatják. Súlyos – és szerencsére csak nagyon ritka – esetben koponyán belüli gyulladások is kialakulhatnak a hatására, ami rendkívül súlyos tüneteket válthat ki, és veszélyeztetheti többek között a látásunkat is.
Fontos még időben megkezdeni a kezelést
A kezelés első lépéseként az orvos szteroidtartalmú orrspray-t vagy szteroidtartalmú tablettát írhat fel a betegnek, amelyet 1-2 hónapig kell használnia. Az orrdugulás és az orrszárazság enyhítésére emellett javasolt vény nélkül kapható, tartósítószer-mentes orrspray-t választani, amely gyors enyhülést hozhat és segíthet a szabadabb légzést.
Hogyha azonban ez nem hoz tartós enyhülést, előfordulhat, hogy a tünetek csak műtéttel kezelhetők. Az endoszkópos beavatkozás biztonságosabbá és elviselhetőbbé teszi az orrpolip eltávolítását, a műtét pedig segíthet, hogy helyreálljon a normális orrlégzés.
Sokaknál a műtétet követően is kiújul a későbbiekben a probléma. Ezért, ha valaki korábban már küzdött orrpolippal, annak a későbbiekben is javasolt rendszeresen ellátogatni egy fül-orr-gégészeti szűrővizsgálatra.