Az influenzavírus jellemzően a téli hónapokban okoz járványt , Magyarországon rendszerint januárban kezd rohamosan emelkedni a megbetegedések száma. Mindez évente több százezer embert érint, sőt, voltak olyan kirívó esetek is itthon, amikor kétmilliónál is többen estek át a fertőzésen.
Kínzó influenzás panaszok
Az influenza megelőzésének jelenleg ismert leghatékonyabb módszere az időben elvégzett védőoltás , amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az oltott egészséges felnőttek 70-90 százalékánál véd hatékonyan. A vakcinák inaktivált vírust vagy annak csak egyes részeit tartalmazzák, ezáltal megbetegedést egyáltalán nem okoznak . Fontos azonban, hogy az egyes vírustörzsek mutálódása miatt évről évre meg kell ismételni az oltást.
Ha viszont már megfertőződtünk , egy-két nap lappangási idő után hirtelen törnek ki rajtunk a panaszok. Ezek között jelentkezhet magas láz, levertség és erős izomfájdalmak, utóbbiak főként a lábakban és a hát területén kínoznak. Gyötrő fejfájással ugyancsak gyakran küzdenek az influenzás betegek. Idővel a légúti tünetek is egyre inkább felerősödnek, így a torokfájás, a köhögés és az orrdugulás is. Öröm az ürömben, hogy a betegség - szövődmények híján - néhány nap alatt elmúlik.
Gyógyszeres lehetőségek infuenza esetén
Jogosan merül fel persze a kérdést, mi magunk mit tehetünk annak érdekében, hogy minél hamarabb elfelejthessük a kellemetlenségeket? Igazán aktívan nem sok mindent.
A valóság ugyanis az, hogy az antibiotikumok a vírusos fertőzés ellen nem használnak, így a munka dandárját az immunrendszerünk egyedül kénytelen elvégezni. Természetesen szervezetünk védekezőképességének növelésével némiképp hozzájárulhatunk mindehhez. Ennek érdekében javasolt, hogy tartsuk be az ágynyugalmat, de legalább maradjunk otthon a betegség idejére. A C-vitamin megfelelő pótlása is jelentős segítséget jelent - a célt a boltokban, patikákban vény nélkül kapható vitaminkészítmények is jól szolgálják.
A gyógyszerek lényegében csak tüneti kezelésre alkalmasak influenza esetén. Így tehát háziorvos vagy gyógyszerész javaslatára alkalmazhatunk fájdalom- és lázcsillapítókat, szükség esetén köhögés és orrdugulás elleni szereket.