Gyakran megfázunk? Komoly oka lehet

Gyakran betegeskedünk? Ősztől tavaszig szinte egyik légúti betegség követi a másikat? Ne vegyük félvállról, mert komoly dolog állhat a háttérben.

Ha valaki a környezetében élőknél jelentősen gyakrabban kap el – sok esetben akár súlyosabb és nehezebben is kezelhető – fertőzést, arra rendszerint azt mondjuk, hogy gyenge az immunrendszere. Ilyen esetben a gyakori fertőzések mellett általában az illető általános közérzete, egészségi állapota sem megfelelő – hívta fel a figyelmet Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa. Hozzátette, a szervezetben jelen lévő gyulladásra magas CRP-szint is utalhat. 

megfázás, gyakori megfázás, gyakori megbetegedés, meghűlés, nátha, immunrendszer
Ősztől tavaszig szinte egyik légúti betegségből a másikba esünk? Ne vegyük félvállról. Fotó: Getty Images

Létezik fokozott hajlam a fertőzésre?

Az esetek egy részében valamilyen alapbetegség áll a gyakori betegeskedés hátterében: autoimmun rendellenesség, vérképeltérés – például vérszegénység –, vagy emésztési probléma, mint az étvágytalanság vagy a hasmenés. Csecsemők és gyermekek esetében fejlődési elmaradottság is indokolhatja a gyakori megfázást. 

Olykor az orrmelléküregek átszellőzése ütközik nehézségbe valamilyen anatómiai helyzet, jellemzően orrsövényferdülés miatt. Ilyenkor az érintett területről ismétlődően váladék csorog a garat és a légutak irányába, ami rekedtséget és gyakori megbetegedést okoz. A fertőzésre való fokozott hajlam hátterében tehát rendszerint megtalálható valamilyen egyéb ok is. 

Száznál is több olyan vírus létezik, amely felső légúti tüneteket okoz. Bár ezeket az év bármelyik részében elkaphatjuk, a fényszegény hónapok és az egyre hidegebbre forduló idő beköszöntével fokozódik a kockázat. Nézzük, melyek a leggyakoribb tünetek ilyenkor, és mit tehetünk azért, hogy mielőbb jobban legyünk.

Mit tegyünk, ha magunkra ismertünk?

Amennyiben gyakori megfázással küzdünk, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Sok esetben már egy gyors vérvizsgálat is sokat elárulhat a kiváltó okokról. A tünetek függvényében egyéb vizsgálatokra is szükség lehet, ezek eredményét a kezelőorvos mindig a panaszainkkal összefüggésben értékeli.

Dr. Kádár János szerint az esetek kisebb részében áll immunbetegség a háttérben, azonban ilyen irányban is érdemes szűrővizsgálatokat végeztetni. Ezeknek a betegségeknek némelyike egyébként olyan enyhe tüneteket okoz, hogy az érintettek évekig nem is ismerik fel, vagy csupán a gyakori fertőzések irányítják rá a figyelmet. Fül-orr-gégész bevonása, olykor az orrmelléküregek megvizsgálása érdekében készített képalkotóvizsgálat (például CT) is segíthet egy esetleges hajlamosító anatómiai ok felismerésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.