Jók valamire a szopogatós cukorkák?
Ha a megfázást gyógynövényekkel szeretnénk kezelni, akkor elsősorban a tünetek enyhítésére használhatunk fitoterápiás készítményeket, például gyógyteákat. Vannak olyan növényi kivonatok is, melyek segítenek megelőzni is a betegségeket - például, mert antimikrobális hatásuk van vagy erősítik az immunrendszert. Ha már kialakult a betegség, a náthával társuló torokgyulladás, torokfájás helyi kezelésére számos torokfertőtlenítő készítmény alkalmazható.
Segítenek, vagy csak megszokásból alkalmazzuk őket?
A torokfájás, köhögés csillapítására használt termékek speciális csoportját jelentik a gyógynövényes cukorkák. A különböző céllal használt gyógynövényes cukorkáknak több évszázados múltja van. A cukorkák fő alapanyaga a szacharóz, de számos termék mézet is tartalmaz, de a diétázók, cukorbetegek cukormentes termékek közül is válogathatnak.
A cukorkák másik fontos összetevője a gyógynövény, melynek hasznos összetevői (például illóolaja vagy kivonata) sokszor nem csak fájdalmat csillapít, de csökkenti a köhögési ingert és gyakran nyákoldó hatása is van. A cukorkákban felhasznált antiszeptikus növények zöme illóolajat tartalmaz. A növényi eredetű illó vegyületek jelentős része antimikrobális hatású, de alkalmazásuk azért is előnyös, mert javítják a torokfájás esetén gyakran kellemetlen szájízt és -szagot.
Közvetlen előnyök
A szakemberek azért is ajánlják a gyógynövényes cukorkák szopogatását, mert a cukorka fokozatosan oldódik fel a szájban, így a hatóanyagok is lassabban, de egyenletesebben kerülnek a szervezetünkbe. A cukorkák szopogatásával nagyobb mennyiségű nyál termelődik a szájban, ez pedig enyhíti a köhögést, újranedvesítő hatású, így megnyugtatja a fájó, irritált torkot is. Szintén előny, hogy a hatóanyag közvetlenül oda kerül, ahol arra a legnagyobb szükség van: vagyis, a köhögés- és fájdalomcsillapító anyagok nem jutnak el a gyomorba.
Gyógynövények a cukorkákban
A gyógynövényes cukorkák gyakori komponensei azok a hagyományosan alkalmazott gyógynövények, amelyek hatásának lényegét a több évszázados felhasználás ellenére máig sem ismerjük. Ezek között említhető a hársfavirág és a fekete bodza virága. Mindkét növényi drog nyálkatartalmú, hatásuk hátterében a poliszacharidok ma még teljesen fel nem tárt immunmoduláns hatása állhat. Az viszont bizonyos, hogy ez a két növény épp poliszacharid-tartalma miatt csökkenti a köhögési ingert, így a kivonatukat tartalmazó cukorkák a torokfájáson kívül ezt a tünetet is mérséklik. Hazánkban nagy múltja van a pemetefű alkalmazásának megfázásos betegségekben.
Ez a növény köptető hatással is rendelkezik, de gyógyászati potenciálja napjainkban sincs teljesen feltárva. A kerti kakukkfű illóolajában található timol az egyik legerőteljesebb erős baktericid hatással rendelkező természetes anyag. Az orvosi zsálya is tartalmaz illóolajat, de levelének antibakteriális, vírus- és gombaellenes, összehúzó hatása főleg fenolosanyag-tartalmának tulajdonítható. Egyes illóolaj-tartalmú növények (pl. menta, eukaliptusz) nem csak antiszeptikus hatásuk miatt nyernek felhasználást, hanem azért is, mert a megfázással együtt járó orrdugulást is enyhítik.