Az orrváladék antibakteriális hatása elsősorban lizozimtartalmának köszönhető. A lizozim olyan természetes immunvédelmi tulajdonságokkal bíró enzim, amely képes felbontani a baktériumok sejtfalát, így elpusztítva a kórokozókat. Az orrváladék – amellett, hogy a fertőzések elleni védekezésben kulcsfontosságú szerepe van – síkosító, nedvesítő hatásával megvédi a nyálkahártya sejtjeit is a kiszáradástól. Fontos feladatot lát el az akadálytalan légzés során is: kiszűri és bevonja a légzőszervekbe kerülő idegen anyagokat – például port, pollent –, ezzel segítve azok kiürülését. Az orrváladék átlagosan 12 ezer liter levegőt szűr meg és melegít fel nagyjából 37 fokra egy nap során. Emellett hatással van a hangképzésre, valamint – mivel a nedves környezetben könnyebben érezhetők az illatokért felelős anyagok – még a szaglást is elősegíti.
Fokozott orrváladék
Az egészséges légutakban naponta nagyjából 20-40 milliliter orrváladék termelődik, amely mennyiség különböző kórképek során akár a többszörösére is nőhet. A fokozott orrfolyást – azaz az orrnyálkahártya-gyulladást – előidézhetik különböző kórokozók, de kiválthatja például allergia, bizonyos vegyszerek vagy krónikus gyulladás is. A hideg környezet, illetve a változó hőmérséklet szintén sokat ronthat a nyálkahártya ellenálló képességén, ami fogékonyabbá teheti a különböző fertőző betegségekkel szemben.
A nátha erős orrváladékozással és orrdugulással járó kórkép, amely során gyengülhet a szaglás, valamint fejfájás is felléphet. Az orrnyálkahártya-gyulladásra nemcsak az orrváladék mennyisége, hanem színe és állaga is felhívhatja a figyelmet. Egészséges állapotban áttetszően tiszta, ha azonban az áramlása – például valamilyen fertőzés következtében – lelassul, és veszít a nedvességtartalmából, besűrűsödik és fehérré válik. Ez már orrdugulást okozó állapot. Ahogy a betegség egyre előrehaladottabbá válik, az orrváladék először sárga, majd zöld színű lesz, ami jelenthet orrmelléküreg-gyulladást vagy bakteriális fertőzést is. Érdemes ekkor már orvoshoz fordulva kivizsgálást kérni.
Ha nem ürül ki, gyulladásokat okozhat
A termelődő orrváladék kifújása vagy leszívása felnőtt- és gyermekkorban is kiemelten fontos feladat. Ha eldugul és nem tud kiürülni, könnyen gyulladásos folyamatok alakulhatnak ki a légutak többi részében, például a homlok- vagy arcüregben is. Azonban nem mindegy a fújás technikája sem: soha ne egyszerre, hanem mindig egymás után felváltva tisztítsuk ki az orrnyílásokat, miközben a másikat befogjuk. Ezzel a módszerrel megelőzhetjük, hogy az orrváladék átáramoljon az orr melléküregeibe, vagy a fülkürtön át a dobüregbe.
Orrcseppek és orrsprayk
Az orrnyálkahártyára egészségére minden életkorban fontos vigyázni; ha súlyosan megsérül, regenerációja akár fél évig is eltarthat. Éppen ezért, ha az orr eldugul, mielőbb ajánlott különböző orrcseppek vagy orrsprayk segítségét igénybe venni. A patikában vény nélkül elérhetők például olyan készítmények, amelyek kettős hatással küzdenek meg a dugulással – összehúzzák az orrnyálkahártya ereit, illetve csökkentik a duzzanatot –, megkönnyítve az orrlégzést, elősegítve az orrnyálkahártya regenerálódását.
Az elérhető termékek alkalmazásával az orrdugulás akár néhány percen belül megszűnhet, illetve több órán keresztül biztosított lehet a zavartalan légzés, valamint a termelődő váladék maradéktalan kiürítése. Az orrspray vásárlása során javasolt olyan modern adagolópumpával ellátott terméket választani, amely biztosítja a baktériummentességet, ezáltal pedig lehetővé teszi a tartósítószer-mentes összetételt.