Meddig fertőz az influenza? Jobb, ha otthon maradsz, ha ezeket tapasztalod

Influenzára utaló panaszokkal jobb, ha otthon maradunk. A pihenés segíti a gyógyulást, ráadásul így nem adjuk tovább másoknak a fertőzést.

A tél közeledtével nyakunkon az influenzaszezon: a járvány Magyarországon többnyire december-január táján szokott igazán beindulni. Az influenzavírusok rendkívül fertőzőek, gyorsan terjednek az emberi közösségekben – elsősorban cseppfertőzés útján. Mivel a hidegebb hónapokban több időt tartózkodunk zárt térben, illetve ritkábban szellőztetünk, a légúti kórokozók könnyen felszaporodhatnak a levegőben, amiből erőteljes fertőzéshullámok indulhatnak ki. Mint azt a Clevelandi Klinika írja, a folyamat igen egyszerű: az influenza folyamatos mozgásban van. Elkapjuk a fertőzést, átadjuk másoknak, és mindez így ismétli magát újra meg újra. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen védtelenek lennénk a vírussal szemben.

fiatal nő betegen fekszik az ágyban, fejfájás, influenza, láz
Influenzaszerű panaszokkal jobb inkább otthon maradni. Fotó: Getty Images

Nyilván aki megbetegszik, szeretne mihamarabb kilábalni a fellépő panaszokból. Ugyanígy az is fontos felelősségünk azonban, hogy addig se adjuk tovább másoknak az influenzát. Ehhez pedig kulcsfontosságú tudni, meddig vagyunk fertőzőek.

Meddig fertőz az influenzás beteg?

Nos, miután a vírusok bejutottak a szervezetünkbe, általában mintegy két napig tart, amíg jelentkeznek az első betegségtünetek, mint a láz, hidegrázás, köhögés és fejfájás. Mindazonáltal előfordul, hogy a lappangási idő négy napra is elnyúlik. A fertőzött személyek már ebben a szakaszban elkezdik azonban szórni a kórokozókat a környezetükben. Magyarán akár anélkül is megfertőzhetünk másokat, hogy a saját érintettségünkkel tisztában lennénk.

Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy a legfertőzőbbek nem ekkor, hanem a tünetek jelentkezését követő három-négy napban vagyunk. Összességében a betegség kezdete után nagyjából egy hétig ürülnek számottevő mennyiségben a vírusok szervezetünkből, de gyermekeknél és legyengült immunrendszerű felnőtteknél ez az időszak több hétig is tarthat. Ez időre ajánlott kerülnünk a közösséget. De miből tudhatjuk, hogy mikor térhetünk vissza?

Általános szabályként megfogalmazható, hogy akkor mehetünk újra emberek közé, így iskolába vagy munkába, amikor már legalább 24 órája lázmentesek vagyunk gyógyszerhasználat nélkül is. Mindazonáltal ezt felülírja, ha közben folyamatos köhögés kínoz, esetleg nehézlégzéssel küzdünk – magyarán az, ha még betegnek érezzük magunkat.

Így védhető ki az influenza otthon

Influenzásan a velünk egy háztartásban élőkre is gondolnunk kell. A WebMD cikke szerint mindehhez az alapvető higiéniai szabályok betartása jelenti az egyik leghasznosabb eszközt, kiemelten a gyakori kézmosás szappannal és vízzel. Ez érvényes mind a betegre, mind a többi hozzátartozóra a lakásban. Mivel az influenzavírusok akár 48 órán át aktívak maradhatnak különböző felületekre tapadva, nem szabad megfeledkezni a rendszeres fertőtlenítésről sem. Távirányítóktól a kilincseken át a csapokig mindent le kell törölni, amit gyakran megfogunk a kezünkkel a környezetünkben. A közös fürdőszobában a kéztörléshez használt törölközőket átmenetileg érdemes lehet eldobható papírtörlőre cserélni.

Fontos, hogy a beteg igyekezzen távolságot tartani másoktól, ha pedig mégis muszáj a családtagokkal közös helyiségben tartózkodnia, akkor viseljen maszkot. Köhögés és tüsszentés esetén mindig el kell takarni a szánkat és az orrunkat. Ehhez a legjobb eszközt egy papír zsebkendő jelenti, de ha az éppen nincs kéznél, akkor az is jó, ha a könyékhajlatunkba tüsszentünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.