Sok folyadék és ágynyugalom - a két dolog, amit influenza ellen mindig javasolnak. Miért lényeges, hogy pihenjünk?
Vírusfertőzések ellen nem használ az antibiotikum, amit tehetünk magunkért az az, hogy segítjük az immunrendszert a kórokozók elleni harcban. Ennek pedig fontos eleme az "ágynyugalom", különösen akkor, ha lázasak vagyunk. Természetesen ez nem jelent szigorú fekvést, a hangsúly a nyugalmon van, tehát maradjunk otthon akkor is, ha nem olyan erősek a tünetek. Egyrészt így a szervezet könnyebben meg tud birkózni a kórokozókkal, másrészt könnyebben elkerüljük a visszaesést, a szövődményeket.
A szervezet a fertőzéstől kimerült, ha siettetjük a gyógyulást, a közösségbe való visszatérést , újra megbetegedhetünk. A "csak egy kis megfázással", orrfolyással is érdemes két-három napot otthon maradni, kipihenni a betegséget, hogy utána ne legyünk a különböző vírusok, baktériumok szabad prédája.
Lényeges szempont az is, hogy ne fertőzzünk meg másokat - az influenza az első tíz napban ragályos! A fűtés kiszárítja a nyálkahártyát, a szellőztetés hiánya, az összezártság pedig tovább növeli a járvány terjedésének kockázatát.
Így játszhatjuk ki az influenzát Az influenza főként cseppfertőzéssel terjed. A tüsszentés vagy köhögés során az orron vagy szájon át kirepülő folyadékcseppek akár 10 méterre is eljuthatnak, sőt némelyikük olyan apró, hogy hosszú ideig képes a levegőben lebegni. A kórokozók e cseppekben helyet foglalva könnyen szerteszóródhatnak, s akár egyetlen tüsszentés is sok embert megfertőzhet. Ezért fontos, hogy eltakarjuk a szájat és az orrot, hogy megakadályozzuk a tüdőből viharos sebességgel kiáramló levegőt a tovahaladásban. A vírusok, köztük az influenzavírusok azonban akkor nem pusztulnak el, ha nem találnak rögtön egy új gazdatestet, ugyanis 2 órát, vagy még többet is kibírnak olyan a környezetünkben lévő helyeken, mint a kávéscsészék, az íróasztalok vagy a kilincsek felszíne. A megtapadt fertőző ágensek egyetlen érintésre átkerülhetnek a kézre, ahonnan a szem-, a száj- vagy az orrüregen keresztül behatolhatnak a szervezetbe, amelyet megbetegíthetnek. Fontos tudni tehát, hogy hogyan kerülhető el az influenza. Nézzük a legfontosabb szabályokat !
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.