Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy manapság, amikor már a legtöbb betegség ellen létezik évekre védettséget biztosító védőoltás , miért nincs ilyen az influenza ellen is? A tudósok szerint azért, mert a vírus évről évre változik, ezért immunrendszerünk nem tudja "megtanulni" az éveken át tartó védekezést.
Egy hatékony influenza elleni oltás kifejlesztése érdekében tehát a kutatóknak meg kellett találniuk a vírus azon részeit, amelyek nem változnak - ez nagyjából tíz éve meg is történt -, és egy olyan védőoltás megalkotását tűzték ki célul, amely ezen állandó részek ellen fejtene ki immunreakciót.
Végül nem is egy, hanem több potenciális vakcina született, amelyek most különböző klinikai tesztelési fázisoknál tartanak. Az egyik ilyen lehetséges univerzális oltóanyag a vírusban lévő hemagglutinin nevű fehérjét célozná meg, egy másik viszont nem is egy, hanem összesen kilenc állandó összetevőt is képes lehet felismerni.
Ez utóbbi BiondVax M-001-es néven jelenleg a harmadik klinikai vizsgálati szakaszban tart - vagyis 4000 önkéntesnek (mindnyájan 50 évesek vagy idősebbek) adták be Európában a vakcinát vagy a placebót.
Most nekik és a tudósoknak is várniuk kell, ugyanis nemcsak az számít, hogy milyen nagy lesz az eltérés az oltóanyagot vagy a placebót kapott tábor tagjainak megbetegedési arányában, hanem az is, hogy kitart-e a vakcina által biztosított védelem legalább egy évig. A szakemberek 2020 második felére ígértek eredményeket. Ha az oltóanyag eleget tesz az elvárásoknak, akkor hamarosan bevezetésre kerülhet.
Pontos dátumot még nem tudunk, de a szakértők szerint ha minden az elképzeléseik szerint alakul, akkor ez a vakcina 3 vagy akár 10 évre is védelmet nyújthat az influenzavírus, illetve akár negyvenezer influenzatörzs ellen.
Forrás: webmd.com