Naponta kétszer ellenőrzik a radiátorokat egy pécsi gimnáziumban, a szellőztetés időtartamát is megszabták. Budapesten egy műszaki szakiskolában pedig arról kaptak levelet a tanárok, hogy csak akkor használják a számítógépeket és a projektorokat, ha nagyon muszáj – közölte az RTL Híradó.
A diákokat időnként át kell majd mozgatni
A megugró energiaárak miatt a kormány már szeptember közepén döntött arról, hogy az iskolákban is takarékoskodni kell. Az általános iskolákban minimum 20, a középiskolákban minimum 18 fokot kell biztosítani a kormányrendelet szerint. Az intézményfenntartók már konkrét utasításokat is megfogaltaztak azóta: Pécsen például napi kétszer, délelőtt és délután is ellenőrizni kell, hogy csak annyi radiátor üzemeljen, amennyi az előírt hőfok biztosításához feltétlenül szükséges. Emellett folyamatosan figyelni kell, hogy nem ég-e feleslegesen villany, be van-e zárva minden ajtó, és hétvégére letekerték-e a termosztátot 16 fokra. A szellőztetéseket pedig az útmutatás szerint javasolt 90-120 másodpercben maximalizálni.
Emellett a tankerület csoportösszevonásokkal csökkentené a fűtendő osztályok számát. Ez a pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatója szerint is nehézkes lenne, mert így is elég feszes a pedagógiai program. Az igazgató hőmérők kihelyezésével mérné az osztályok hőmérsékletét, illetve a pedagógiai módszereket is az új helyzethez igazítaná: időnként felállítaná, átmozgatná a gyerekeket.
A 444.hu cikke szerint egy zuglói szakiskolában azt is pontosan meghatározták, hogy 25 százalékkal kell csökkenteni az energiafogyasztást. Emiatt korlátozták a nyomtatók és egyéb elektronikai eszközök használatát is az intézményben.