Magyarországon jelenleg nincsen járvány , erről akkor beszélhetünk csak, ha országszerte legalább 15 ezren, vagy annál többen fordulnak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az Országos Epidemiológiai Központ laboratóriumában eddig összesen 34 esetben mutatták ki az influenza vírusát, ezek mindegyike az Influenza A vírusa, döntő többségük pedig a H3N2 altípus volt.
Miért januárban emelkedik a megbetegedések száma?
"Jelenleg az influenza szórványosan fordul elő, a betegszám azonban várhatóan jelentősen nőni fog a következő hetekben" - mondta el a HáziPatika.com kérdésére Dr. Molnár Zsuzsanna, az Országos Epidemiológiai Központ főorvosa. Általános jelenség, hogy a megbetegedések száma az ünnepek után, az új esztendő első hetétől kezdődően hétről-hétre emelkedik. Karácsony előtt ugyanis megkezdődik a szünet a gyermekközösségekben és az egész család otthon marad, így kisebb a lehetősége a vírus terjedésének. Az év elejétől, amikor a gyerekek visszatérnek a bölcsődébe, az óvodába és megkezdődik az iskola, továbbá a munkahelyeken is befejeződnek a szabadságolások, ismét megnő az esélye annak, hogy ezekben a közösségekben az influenza vírusa terjedjen. Ezért várható, hogy hétről-hétre többen keresik majd fel orvosukat a betegség jellegzetes tüneteivel.
Az influenza hirtelen jelentkezik, általában magas lázzal és torokfájással, száraz köhögéssel illetve izomfájdalommal jár. Egy egészséges szervezetű embernek nem feltétlenül kell a láz miatt orvoshoz fordulni, hogyha azonban a tünetek súlyosbodnak, és a magas testhőmérséklet tartósan nem csillapítható, javasolt felkeresni a háziorvosunkat. "Fokozottan veszélyeztetettek azok az emberek, akik egyébként is rendelkeznek valamilyen alapbetegséggel, például szív- és érrendszeri megbetegedéssel, asztmával vagy anyagcsere-betegséggel, esetleg idősek, immunrendszerük gyenge. Nekik mindenképpen fontos felkeresni a háziorvost, ha jelentkeznek a tünetek" - mondta el Dr. Molnár Zsuzsanna.
Megbetegedhetünk az oltástól?
Az influenza elleni védekezés leghatékonyabb módja a védőoltás. Azok, akik minden évben megkapják, magasabb szintű védelmet élveznek bármely életkorban, a rendszeres újraoltásokkal pedig a védettség mértéke növelhető. November első napjaitól az ország minden pontján rendelkezésre áll az oltóanyag, melyet még most sem késő megigényelni. Fontos azonban tudni, hogy az oltást követően körülbelül két hét kell, amíg a szervezetben a védettség kialakul, nem tanácsos ezért megvárni vele a vírus járványos elterjedését, ami körülbelül január végére-február elejére tehető. "Az utolsó pillanatok egyikében vagyunk, amikor még a védőoltás ideálisan igényelhető" - emelte ki a főorvos.
Az interneten folyton visszatérő hisztériakeltés alaptalan: az oltástól nem lehet megbetegedni , az ugyanis elölt vírust tartalmaz, ettől sem fertőzést, sem pedig megbetegedést nem kaphatunk el. Emellett a tavalyi oltás sem nyújt már védettséget, az influenza ugyanis mindig más vírustörzsekkel támad, amihez az aktuális oltóanyagot is igazítani kell.
Fontos emellett a rendszeres szellőztetés és a réteges öltözködés, egy megfázással ugyanis legyengíthetjük annyira az immunrendszerünket, hogy az már nem tud megbirkózni az influenza vírusával. Fontos továbbá a vitaminpótlás, illetve a rendszeres kézmosás, hiszen a vírusok a villamosok kapaszkodóin, üzletek, irodák kilincsein is ott lapulnak.