A megfázás a téli időszakban az egyik leggyakrabban előforduló megbetegedés. Téves azonban azt hinni, hogy csak és kizárólag ehhez az évszakhoz köthető, hátterében ugyanis vírusfertőzés áll, ami kisebb eséllyel, de akár nyáron is lebetegítheti a szervezetet. Tünetei többnyire otthon is jól kezelhetőek, előfordulhat azonban, hogy az orvost is fel kell keresnünk miatta. A Healthline cikke összefoglalja, milyen tünetek esetén javasolt mindenképpen egyeztetni egy szakemberrel.
Egy egyszerű náthából is lehet komoly baj
Csaknem 200 olyan vírusról tudunk jelenleg, amely képes kiváltani a megfázásként, vagy náthaként ismert betegség jellegzetes tüneteit. Mivel vírusfertőzésről van szó, az antibiotikumok hatástalanok ellenük. Előfordulhat azonban, hogy a nátha komolyabb szövődmények kialakulásához is hozzájárul, ilyen például a fület és az orrmelléküregeket érintő bakteriális felülfertőződés. Főképp a 6 év alatti gyermekeknél, az időseknél, illetve a krónikus betegségekben szenvedőknél lehet gyakori az ilyen szövődmény, melynek kezelése már háziorvos segítségét is igényelheti.
Az alábbi jelek arra utalhatnak, hogy a szervezetünket valamilyen más betegség is leterheli. Mindenképpen egyeztessünk tehát egy háziorvossal, amennyiben az alábbiakat tapasztaljuk:
- A tüneteink egy hét elteltével sem enyhülnek, sőt akár romlik is az állapotunk, esetleg az enyhülést követően is visszatérnek.
- A panaszok vény nélkül is kiváltható gyógyszerek használata mellett sem javulnak.
- Több napig elhúzódó láz jelentkezik.
- A megfázás jellegzetes tünetei mellett más, szokatlan panaszok is gyötörnek.
- Ilyen panasz például a hányás vagy hasmenés, ami miatt kiszáradhat a szervezetünk.
Hogy elkerüljük az esetleges szövődményeeket, fontos, hogy kipihenjük és a megfelelő módon kezeljük a náthát. Kerüljük a megterhelő tevékenységeket és igyunk a megszokottnál több folyadékot. Jó szolgálatot tehet a torokfertőtlenítő tabletta és az orrspray, de szükség esetén fájdalomcsillapító is alkalmazható. Az orrdugulást a levegő párásításával és illóolajok belélegzésével is enyhíthetjük.