Hétről hétre emelkedik az influenzás, influenzagyanús esetek száma, az Országos Epidemiológiai Központ legutóbbi jelentése szerint 2015. január 26 - február 1. között az országban 71 500 fő, az előző hetinél másfélszer több beteg fordult Buksza összeszedte a legfontosabb táppénzszabályokat, illetve az idei változásokat.
Betegszabi vagy táppénz?
Egy-egy dolgozó egy évben 15 nap betegszabadságot kap, erre az időre az úgynevezett távolléti díj 70 százaléka jár. (Van kivétel is, amikor a betegszabadság kimarad: ha a dolgozó a munkahelyén bekövetkezett baleset vagy a foglalkozásából eredően betegedik meg, akkor az első naptól jár neki a táppénz.)
Változások
A szabályok is változtak az idén. Például az, hogy a táppénz összegét a NAV-nak bejelentett jövedelem alapján kell kiszámítani. A táppénz összege az egy napra jutó átlagkereset 60 százaléka, kórházi ápolás esetén pedig 50 százaléka. A pénzben mérhető változások közé tartozik az is, hogy a táppénz összege maximum a minimálbér duplájának a harmincad része lehet, azaz idén nem lehet magasabb napi 7 ezer forintnál (A 105 ezer forintnak a kétszerese 210 ezer forint, annak a harmincadrésze 7 ezer forint.)
Nagyon leegyszerűsítve a szabályokat: egy évre 15 nap betegszabadságot lehet kivenni, erre az időszakra a fizetés 70 százaléka jár. 15 napon túli betegségnél jön a táppénz, amely a fizetés 60 százaléka, kórházi ápolás esetén pedig a fizetés fele.
Tehát, aki influenzás , mehet betegszabadságra 30 százalékkal alacsonyabb fizetésért. Ha nem akar pénz bukni a betegség miatt, akkor a rendes szabadsága terhére is gyógyulhat, igaz, akkor az év hátralévő részében kevesebb napja marad.