Miért tüsszentünk egyszerre kettőt-hármat?

Ha az ember tüsszent, általában nem egyet, hanem kettőt-hármat vagy még többet. Mi az oka ennek a furcsa reflexnek?

A tüsszentés nem jár egyedül

Biztos sokan megfigyelték már, hogy amikor tüsszentenek , akkor általában nem egyszer, hanem inkább kétszer, háromszor vagy annál is többször gyors egymásutánban. És persze ismerősek lehetnek azok az emberek is, akik képesek sorozatban tízet-tizenötöt is tüsszenteni kiváltva ezzel az "egészségedre!" jó kívánság végtelennek látszó sorozatát. Miért tüsszentünk egymás után többet?

Tényleg megölhet a visszatartott tüsszentés? Mindenki volt már olyan helyzetben, amikor tüsszentenie kellett, de inkább szerette volna elfojtani. Ez sikerülhet is - például az orrlyukak befogásával . De hogyan hat a szervezetünkre? Egyesek szerint pusztítóan.

A hisztamin irritálja az orrüregben található idegsejteket, tüsszentés irritáció genetika orr légzés allergia tüsszögés
A hisztamin irritálja az orrüregben található idegsejteket

Ezért fájnak az izmaink influenzafertőzésnél
Mutatjuk, miért érzünk gyengeséget ilyenkor.
A sorozatos tüsszentés elsősorban attól függ, hogy ezt a reakciót mi váltotta ki. Legtöbbször azért tüsszentünk, mert valamilyen részecske bejut az orrüregünkbe, és eléri a nyálkahártyánkat. Ennek az ingernek a hatására hisztamin termelődik, ami elkezdi irritálni az orrban található idegsejteket. Ennek az eredménye pedig a tüsszentés, ami nem más, mint erőteljes levegőkipréselés az orrüregen keresztül. A célja pedig az, hogy eltávolítsa az orrüregből az irritációt okozó anyagot.

A szervezetünk újra és újra próbálkozik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha azonban az első tüsszentésnek nem sikerül eltávolítania az irritáló anyagot, akkor a szervezetünk újra megpróbálkozik ezzel, ami egy újabb tüsszentést eredményez. Tehát a második tüsszentés elsősorban azt jelenti, hogy az első nem volt eredményes, nem érte el a célját: az irritáló anyag az orrlyukainkban maradt. Ez a magyarázata annak is, hogy az allergiások miért tüsszögnek állandóan: a számukra allergén anyagok a levegőből rendre bekerülnek az orrlyukakba, és igen nehéz őket eltávolítani. Megfázás miatt viszont általában ritkábbak a tüsszentéseink.

Mennyire erősek a tüsszentések?

Az, hogy ki mennyit tüsszent sorozatban, azt is mutathatja, hogy mennyire erősek a tüsszentései. Ha valakinek gyengébbek a reflexei , gyengébbeket tüsszent, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy az orrüregben marad az anyag, ami kiváltotta a reakciót, tehát a tüsszentés mindaddig újra és újra ismétlődni fog, amíg ki nem tud tisztulni az orrból az irritáló anyag.

Sokan tapasztalhatták azt is, hogy nem kell ahhoz feltétlenül irritáló anyagot belélegezni, hogy tüsszentsünk. Vannak, akik erős napfény hatására is tüsszögni kezdenek . Ez egy genetikailag öröklődő tulajdonság, amely körülbelül az emberek 18-20 százalékát érinti. Az okát a tudósok mind a mai napig nem igazán értik. Egyes feltevések szerint a pupilla gyors összehúzódása indítja be a reflexet, de ezt egyelőre nem sikerült bizonyítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.