Ötévente csak egyszer leszünk influenzásak

Bár influenzaszerű betegségeket számos mikroba okozhat, és ezek meglehetősen gyakran megfertőznek minket, a valódi influenzával tízévente csak nagyjából két alkalommal kell megküzdenünk.

A gyerekek kétévente betegek lesznek

2015-ben egy nagyszabású nemzetközi kutatásban dél-kínai önkéntesek vérét elemezték, méghozzá olyan antitesteket kerestek, melyek kilenc különböző influenzatörzs jelenlétére utalnak. A törzsek 1968 és 2009 között fertőztek. Úgy találták, hogy míg a gyermekek általában minden második évben lesznek influenzásak , az idő előrehaladtával egyre ritkábban fertőződünk meg, és a harminc év felettiek nagyjából tízévente kétszer lesznek csak influenzásak.

Ötévente csak egyszer leszünk influenzásak, fertőzés influenza kutatás influenzavírus influenzajárvány immunrendszer immunválasz
Ötévente tényleg csak egyszer leszünk influenzásak?

"Sok vita van arról, pontosan hányszor lesznek influenzásak az emberek, mert influenzaszerű tüneteket számos kórokozó okozhat. Gyakran csak egy komolyabb megfázásról van szó. Azt, hogy valóban influenzásak voltunk-e, csak vérvizsgálattal lehet kideríteni" - mondta akkor dr. Adam Kucharski, a kutatás egyik szerzője . "Ez az első olyan kutatás, mely egy populáció fertőzöttségi történetét állította össze."

"Úgy találtuk, hogy a felnőttek körében sokkal ritkább az influenza, mint ahogyan azt hisszük. A gyermekek és a tinédzserek gyakrabban elkapják, de ahogy idősebbek leszünk, úgy ritkulnak ezek az alkalmak. Az, hogy pontosan milyen gyakran lesz valaki influenzás, több dologtól függ, így például attól, hogy kapott-e valaki védőoltást " - mondta dr. Steven Riley, a kutatás vezető szerzője.

A nemzetközi, amerikai, brit és kínai kutatók a fertőzések gyakoriságának meghatározása mellett egy olyan matematikai modellt is felállítottak, melynek segítségével megállapítható, hogyan változik az immunitásunk. Az immunrendszerünk antitestek termelésével válaszol az influenzavírusokra , ezek a vírus felszínén lévő fehérjéket támadják. Ezek a fehérjék megváltozhatnak, ahogyan a vírus változik, de a testünkben megmaradnak az antitestek, így "emlékezik" a szervezetünk azokra a vírustörzsekre, amelyekkel már találkoztunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az eredmények szerint azoknak a vírusoknak a hatására, amelyekkel az életünk korai szakaszában találkozunk, a későbbiekben erőteljesebb immunválaszt fogunk adni a fertőzésekre.

A szakemberek szerint ezek az eredmények segíthetnek jobban megérteni az influenza terjedését, és azt is, hogyan mutálódhat a vírus. Ez pedig akár még hatásosabb influenza elleni védőoltások kifejlesztéséhez is vezethet. A kutatás eredményeiről a PLOS Biology című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.