A csecsemő- és gyermekkori influenzafertőzés is járhat komolyabb, súlyos komplikációkkal. Az oltással viszont mind az influenzával való fertőzöttség, mind pedig az esetleges szövődmények megelőzhetőek.
Járványügyi szempontból a gyermekekre leselkedik a legnagyobb veszély, ők a legnagyobb terjesztők, mivel az influenzajárvány fokozottan érinti az óvodákat és az iskolákat. Egyetlen apró fertőzött szervezet egy egész közösséget képes megfertőzni.
Míg a szezonális influenzajárványok idején a közösségbe járó gyerekek 33 százaléka betegszik meg, addig a 18 éven felüli korosztály esetében 10 százalék az influenzások aránya. Kisgyermekes családokban a betegség kétszer olyan sűrűn fordul elő, mint a már nagyobb gyerekkel együtt élő családok háztartásában, és a családon belüli továbbfertőzési arány eléri a 36 százalékot. Ezért most kiváltképp fontos, hogy mindent megtegyünk gyermekeink egészségéért, és védekezőképességük megőrzéséért.
A szezonáis influenza gyermekvakcina összetételében és hatóanyagában megegyezik a felnőtteknek szánt oltóanyaggal, csak az adagolást tekintve van különbség.
A magyar szezonális vakcinából elég egy fél adag a gyermekeknek, a külföldi vakcinák esetben azonban a 9 évnél fiatalabb gyermeknél 2 oltásra van szükség akkor, ha még nem kaptak oltást influenza ellen.
Általában az orvosok kifecskendezik a vakcinából a felesleges mennyiséget (mert gyermekek féladagot kapnak), viszont létezik már olyan, kifejezetten gyermekek számára kifejlesztett kiszerelés is, amely pontosan a gyermekeknek adandó mennyiséget tartalmazza.