Ha csökkented a hangmagasságod, az vonzóbbá tehet a párkapcsolatodban, és erősítheted a társadalmi státuszod is– számolt be az IFL Science a Penn State Egyetem kutatóinak eredményéről.
Minél mélyebb, annál tekintélyesebb
"Annak megértése, hogy a hangmagasság hogyan befolyásolja a társadalmi megítélést, segíthet tágabb értelemben megérteni a társadalmi kapcsolatokat. Illetve azt is, hogyan érjük el a társadalmi státuszt, hogyan értékelünk másokat a társadalmi státusz alapján, és hogyan választunk társat" – mondta el David Puts, a tanulmány társszerzője. A Penn State Egyetem antropológia professzora szerint a beszédhang az egyik legfontosabb emberi tulajdonság.
Hogy többet tudjanak meg, Puts és kollégái 22 országból 3173 résztvevőt toboroztak, és megkérték őket, hogy hallgassanak meg néhány gondosan kiválasztott hangfelvétel-párt. Ezeken a felvételeken férfi vagy női hangok szerepeltek különböző hangmagasságban, ugyanazt a mondatot ismételgetve. A résztvevő férfiaknak ezután ki kellett választaniuk, hogy az egyes férfihangpárok közül melyik hangzott szerintük tekintélyesebbnek, sikeresebbnek vagy tehetségesebbnek, és melyik tulajdonosáról feltételeznék inkább, hogy egy verekedésben győzni fog. Azt is ki kellett választaniuk, melyik nő beszéde hangzott vonzóbbnak, akár rövid távú, akár hosszú távú kapcsolat szempontjából.
A nőknek szintén a fenti párkapcsolati kérdést tették fel, de inkább a férfihangokra alkalmazva. Meg kellett jelölniük, hogy a pár közül melyiket tartják vonzóbbnak, és melyik hangzott flörtölősebbnek. Az eredményekből kiderült: a hangmagasság valóban hatással van a társas megítélésre. A mélyebb hangú férfiakat a többi férfi félelmetesebbnek és tekintélyesebbnek érezte. A kutatók azt is felfedezték, hogy mind a férfiak, mind a nők a mélyebb hangokat vonzóbbnak találták, amikor hosszú távú kapcsolatokról volt szó, míg a magasabb hangú nőket a férfiak inkább rövid távú kalandokra találták alkalmasabbnak. A kutatók szerint úgy tűnik, hogy a női másodlagos nemi tulajdonságok, mint például a hang, sokkal inkább a párkapcsolati vonzalomra, mintsem a fizikai fenyegetettségre utalnak.