A házi gyermekorvosok a teljes idei tanévben sok légúti betegséggel találkoztak. Előbb az új koronavírus delta, majd az omikron variánsa fertőzött meg sok gyereket. Bár a koronavírus-járvány ötödik hulláma immár lecsengőben van, de enyhülés ezzel együtt sem következett be, mert közben az influenza és egyéb vírusok is gyorsan terjednek a kicsik között - mondta el az InfoRádiónak nyilatkozva Havasi.
Kifejtette, járványmentes időszakban legfeljebb napi 20-30 esetet jelentenek a házi gyermekorvosi praxisok, ehhez képest jelenleg naponta 80-100 kisgyereket visznek orvoshoz szüleik légúti panaszokkal. A vírusfertőzésekre ráadásul bakteriális fertőzések is rátelepedhetnek, ami még súlyosabb szövődmények, így például gége-, középfül-, mandula- és akár tüdőgyulladás veszélyét is magában hordozhatja.
A HGYE elnöke kitért rá, influenza esetén riasztó tünetekkel jelentkezhet a fertőzés. Nem ritka, hogy az előző nap még teljesen panaszmentes gyermeknél hirtelen magas, 39-40 fokos láz alakul ki. A betegség első napjaiban jellemző a száraz köhögés is, amely aztán fokozatosan hurutos köhögésbe csap át. Bár szintén rémisztő lehet, ahogy hallhatóan felszakadozik a köhögés, a szakember szerint azonban ez már a gyógyulás felé vezető utat jelzi.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ legfrissebb, a március 14-20. közötti hétre vonatkozó jelentése szerint százezer lakosra vetítve 256,6 beteg fordult orvoshoz az országban influenzaszerű panaszokkal, ami jelentősen meghaladja a járványküszöböt. Az összes beteg közel fele, 44,9 százaléka a gyermekek közül került ki.