Mit tanácsol a háziorvos, mire kell figyelni, hogyan csökkenthetjük a fertőzés esélyét? Mit tehetünk még ilyenkor? Dr. Pátri László, házi gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének alelnöke válaszol.
Milyen tünetekre kell figyelnünk, mikor kaptuk el az influenzát ? Ez a betegség 1-4 napos lappangási idővel jár, jellegzetes árulkodó jelei a hidegrázás, a nátha, a köhögés, a fejfájás és rossz közérzet, valamint a levertség. Gyermekeknél súlyos hányinger, hasi fájdalom is felléphet.
Milyen szövődményekkel járhat az influenza?
A panaszok általában 2-3 nap alatt megszűnnek, de némelyik, például a köhögés akár egy hétig is eltarthat. A fertőzés utáni legyengülés napokat vagy heteket is igénybe vehet. Különösen a krónikus megbetegedésekben szenvedő betegek (krónikus tüdő, szív- és érrendszeri, vese- vagy anyagcsere betegségek, immunhiányos állapotok) számolhatnak szövődmények kialakulásával, 60 éves kor felett pedig külön kockázatot hordoz a legyengült immunrendszer is.
Szövődmény lehet a tüdőgyulladás, amelyet kiválthat maga a vírus, de felülfertőződésként a baktériumok is. Ezentúl szívizomgyulladás, agyvelőgyulladás, myoglobinuria is kialakulhat.
Hogyan tudjuk megelőzni az influenzát, illetve ha elkaptuk, akkor hogyan tudjuk enyhíteni a tüneteinket?
A fertőzés megelőzésének egyetlen módja az időben adott védőoltás. A Magyarországon forgalomban lévő influenzavakcinák kizárólag inaktivált vírust vagy annak csupán egy meghatározott részét tartalmazzák, így nem okozhatnak influenzás megbetegedést.
A lázas betegségnél mindig oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, a lázcsillapításra és az ágynyugalomra. A mézes tea enyhítheti a torokfájdalmat, orrdugulásra használjunk orrcseppet, felülfertőződés esetén pedig antibiotikum alkalmazása is szükséges lehet.
Érdemes még beadatni az influenza elleni védőoltást?
Már a járvány csúcsán vagyunk, így nem érdemes beadatni ebben a szezonban, hiszen nem alakulna ki időben a védettség. Aki oltással szeretne védekezni, annak ajánlott a következő influenzaszezon előtti hetekben beadatni azt.
Hogyan tudjuk megelőzni az influenzát, ha elkaptuk, hogyan tudjuk enyhíteni ?
Milyen egyéb fontos tanácsa van?
Fertőzött állapotban fontos, hogy sokat pihenjünk. Kerüljük a fizikai erőfeszítéseket, inkább maradjunk ágyban.
Létezik-e egyéb, kiegészítő gyógymód a tünetek enyhítésére? Miért javasolná az egészségügyi száraz sóterápia alkalmazását?
A nyálkahártya duzzanattal járó megbetegedéseknél, amilyen az influenza is, a száraz sóterápia a nyálkahártya duzzanatát mérsékli. Kitisztul az orr, könnyebbé válik a légzés, ezért ilyen jellegű megbetegedéseknél mindenképpen ajánlanám az egészségügyi száraz sóterápiát, mint kiegészítő kezelés.
Az infralámpa segíthet?
Az infralámpa meghűlésnél, megfázásnál, arc, fül vagy a homloküreg gyulladásnál egyaránt hasznos lehet.
Milyen gyümölcsök, vitaminok, élelmiszerek fogyasztása javasolt?
A nyers gyümölcsök, zöldségek fogyasztása hatékony lehet. Figyeljünk arra, hogy kerüljük a hőkezelést, ugyanis a C-vitamin hőre könnyen elbomlik, megsemmisül például a forró teában.