Európában, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban jelentős mértékben megnövekedett az elmúlt években a lakosság gyógyszer- és vitaminfogyasztása. Komoly problémákat okozhat azonban, ha meggondolatlanul és megfelelő kontroll nélkül szedjük ezeket a vény nélkül kapható készítményeket – mutatott rá az InfoRádió Aréna című műsorában Süle András, az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetségének elnöke, aki egyben a Péterfy Sándor Utcai Kórház főgyógyszerésze is.
Fontosabb a mérsékletesség, mint gondolnánk
A megfázás elleni, recept nélkül megvásárolható készítmények egy részének hatóanyaga a paracetamol. A szakértő szerint ezt viszonylag könnyű túladagolni, ha a beteg két ugyanolyan, csak eltérő néven – például lázcsillapítóként és forró italként – árusított termékkel próbálja otthon kezelni a tüneteit. „Ez például egy májkárosodással is fenyegető állapotot idézhet elő" – mondta el a gyógyszerész.
A vitaminokat sem olyan nehéz túladagolni
„Rengeteg vitamint és étrend-kiegészítőt is eszünk. Mondhatnám, hogy szedünk, de inkább eszünk, ha már ekkora mennyiségről van szó” – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy ezen készítmények szedése nem feltétlenül egyenlő az egészségtudatossággal, nem helyettesíti az egészséges étrendet és a rendszeres testmozgást.
A multivitaminok gyakran túl nagy mennyiséget tartalmaznak egy-egy tápanyagot. A vitaminok közül a zsírban oldódókat – vagyis az A-, a D-, az E- és a K-vitamint – lehet túladagolni, ezekből ugyanis a felesleg nem ürül ki a vesén keresztül, hanem raktározódik. „Azaz a szervezet nehezebben kompenzál egy esetleges túldozírozást” – fogalmazott Süle András.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images