Az ujjaink talán sohasem voltak annyira aktívak, mint manapság, amikor mind többen használunk nap mint nap érintőképernyős okostelefonokat. Miközben e-maileket, üzeneteket írunk, böngészünk az interneten vagy játszunk, nem is tudatosul bennünk, hogy az ujjaink mennyivel többet mozognak, mint korábban. Most egy kísérlet azt mutatta ki, hogy az ujjainknak ez a fajta új aktivitása az agyunkban is befolyásolja a szenzomotoros ingerek feldolgozását – számolt be a kutatásról a Medical News Today.
Hogy ezt a feltevést teszteljék, kísérletükben 37 jobbkezes személyt vizsgáltak meg EEG-vel. A kísérleti alanyok közül 26-an érintőképernyős mobiltelefont használtak, 11-en pedig hagyományos, nyomógombosat. Az agykérgi működéseiket 62 elektróda segítségével rögzítették egy EEG-vizsgálat keretében. Feltevésük igazolódott: azoknál a résztvevőknél, akik érintőképernyős okostelefont használnak, a szenzomotoros kéregben nagyobb aktivitást rögzítettek, mint a hagyományos mobilokat használók esetében. Ráadásul minél több időt töltött az illető a mobilja nyomogatásával, annál nagyobb volt ez az aktivitás – elsősorban a hüvelykujj mozgását feldolgozó területen.
„Úgy tűnik tehát, hogy az érintőképernyők kezelése átalakítja a szenzoros ingerek feldolgozását az ujjakért felelős agyterületen. Az ilyen érintőképernyős mobileszközök használatának terjedésével pedig arra számíthatunk, hogy az agyunknak ez a területe folyamatos átalakuláson megy majd át” – magyarázták a kutatók az eredményeiket. A hegedűn játszókkal végzett kísérlethez képest új eredmény, hogy míg a hegedülés esetében számít, hogy milyen életkorban kezdte el az illető, az érintőképernyőknél a használat kezdete nem látszik fontos tényezőnek.