A gyermekkori ólomexpozíció tartós károsodást okoz

A gyermekkori ólomexpozíció tartós agykárosodáshoz vezethet - olvasható egy új tanulmányban. A károsodás az agy valamennyi területét érinti.

Kim Cecil, a Cincinnati Gyermekkórház radiológusa, a Cincinnati Egyetem Orvosi Karának radiológus, gyermekgyógyász és ideggyógyász professzora 33 felnőttet vizsgált (átlagéletkor 21 év), akik valamennyien a Cincinnati Ólomtanulmányban vettek részt kisgyermekként 1979 és 1987 között. A résztvevőknél mért ólomszint 5 és 37 mikrogramm közé esett (átlag: 14), kórtörténetükben az intelligencia károsodása, fiatalkori bűntettek és letartóztatások szerepeltek.

MRI

A résztvevők agyát funkcionális MR-vizsgálattal elemezték olyan feladatok megoldása közben, amelyek odafigyelést, döntéseket és impulzuskontrollt igényeltek és kiderült, hogy a magas ólomszinttel rendelkezőknél a gátlást igénylő feladatoknál az agy homlok- és halántéklebenyében található más területek serkentésére is szükség volt.

"Ez azt jelenti, hogy az ólom károsítja a gátló agyterületeket és ezt más régiók próbálják meg kompenzálni. Ez a kompenzáció azonban nem tökéletes" - magyarázta Cecil. Az agy kisgyermekkorban kialakuló fehérállománya alkalmazkodik az ólomterheléshez, azonban az utolsóként kifejlődő homloklebeny tartós károsodást szenved, ezek a károsodások pedig nem visszafordíthatók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az eredményekről az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság éves gyűlésén számoltak be Chicagóban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.