A jelenlegi diagnosztikai rutin különböző fizikai vizsgálatokból, valamint memória- és agyi tesztekből áll. Ennél azonban sokkal egyszerűbb módszert dolgozott ki Dr. Joe Verghese, az Albert Enstein Orvosi Egyetem munkatársa, aki már 2002-ben megjelentetett egy tanulmányt arról, hogyan használható az abnormális sétaminták megfigyelése a későbbi demencia kialakulásának diagnosztizálására.
Dr. Verghese és kollégái kidolgoztak egy módszert, ami a sétatempót, és a különböző kognitív panaszokat felhasználva képes diagnosztizálni a motoros kognitív rizikó szindrómát (MCR), ami sokak szerint a demencia egyik legkorábbi tünete.
A kutatók 26.802, 60 évnél idősebb felnőtt egészségügyi adatait megvizsgálva kimutatták, hogy az MCR-ben szenvedők körében kétszer olyan nagy eséllyel alakult ki később demencia, mint azoknál, akik nem szenvedtek az abnormálisan lassú sétatempó (kevesebb, mint egy méter másodpercenként) és a kisebb kognitív panaszok miatt.
"Az egészségügy mostani állapota miatt sokan nem vehetnek részt a demencia diganosztizálására alkalmas vizsgálatokon, ezt azonban könnyen orvosolni lehetne az MCR felismerését célzó teszt segítségével" - nyilatkozta Dr. Verghese.
"Ezt a vizsgálatot ugyanis bárki elvégezheti, nincs szükség hozzá neurológusra: mindössze egy stopper kell hozzá, és egy rövidebb kérdőív kitöltése. Korai felismerés esetén pedig még az MCR kialakulása mögötti okok ismerete nélkül is sokat tehetnek a páciensek a kognitív hanyatlás megelőzéséért, elsősorban agytornára serkentő játékokkal ."
A tesztről és a kifejlesztését segítő kutatásról a Neurology című tudományos szaklapból tudhatnak meg többet az érdeklődők.