"A European Brain Council felmérése szerint Európa lakosságának megközelítően 35%-a szenved valamilyen idegrendszeri kórképben" - mondta el a szakember a Medical Tribune-nek adott interjúban. Rámutatott, ez az arány nem is annyira megdöbbentő, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarországon mintegy 1,5 millió ember szenved migrénben. A leggyakoribb fiatalkori neurológiai kórképnek számító sclerosis multiplex 8 ezer beteget érint, míg a Parkinson-kór 18 ezret, az epilepszia pedig 80 ezer főt. Évente 40 ezren kapnak szélütést, őket a sürgősségi betegellátó osztályokon látják el először.
Vécsei László szerint komoly megoldandó feladat, hogy ezekben a kórházi egységekben elegendő számú felkészült sürgősségi szakember álljon rendelkezésre. "A beteg érkezését követően a neurológus konzíliumot ad, és eldöntődik a kérdés, hogy sor kerülhet-e a thrombolysisre, illetve indokolt esetekben a thrombectomiára. Ez utóbbi két terápiás lehetőség igen komoly előrelépést jelent a stroke ellátásában. Itt is fel kell azonban a figyelmet hívni arra, hogy kellő számú speciálisan képzett szakemberre van szükség arra, hogy minden indokolt esetben a thrombectomia megtörténhessen" - részletezte az egyetemi professzor.
Felhívta mindemellett a figyelmet, hogy a legfontosabb a megelőzés lenne. A kezeletlen magas vérnyomás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás, az elhízás, a magas koleszterinszint és az elhanyagolt diabétesz éppúgy felelősek a szélütésért, mint a stressz. Ezek kiküszöbölésére az lenne a legcélravezetőbb prevenciós eszköz, ha már kisiskolás korban elkezdődne a rendszeres egészségnevelés. "A média adta lehetőségeket pedig jó értelemben kihasználva nem kampányszerű, hanem folyamatos egészségnevelő programok kellenének" - tette hozzá Vécsei László.
Milyen eredmények várhatók a legújabb kutatásoktól a demenciára vonatkozóan? Hogyan lehetne fiatal szakembereket megnyerni a neurológiának? A teljes interjú a medicalonline.hu oldalon olvasható.