Azok az "okosító gyógyszerek", amelyek rövidtávon javítják az agy teljesítményét, maradandó károsodást okozhat a fejlődő agyban, amitől az később kevésbé lesz képes a párhuzamos feladatvégzésre, a tervezésre és a szervezésre.
Dr. Wen-Jun Gao, a philadelphiai Drexel Egyetem orvosi karának neurológusa elmondta, hogy az emberi agy, különösen a tervezésben és döntéshozásban szerepet játszó prefrontális kéreg a 20-as, 30-as éveinkig fejlődik. Az agy teljesítményét fokozó gyógyszerek megnövelhetik a dopamin és más agyi vegyületek szintjét, amelyek rövidtávon javítják a memóriát, a tanulási képességet és a motivációt. Amint azonban minden más esetében, ebből is megárt a sok - hívta fel a figyelmet dr. Gao, a május 13-i számában publikált tanulmány társszerzője.
A legnépszerűbb ilyen szert eredetileg ellen írják fel az orvosok. Felmérések szerint körülbelül 1,3 millió amerikai tizenéves élt vissza az elmúlt hónapban a gyógyszerrel. A fiatal patkányokon végzett kísérletek azonban kimutatták, hogy az alacsony dózisú szer az idegi aktivitás, a munkamemória és a feladatok közötti váltás képességének károsításával befolyásolhatja a fejlődő agyat.
Szintén az okosító gyógyszerek közé tartozik egy, a narkolepszia és más alvászavarok kezelésében használatos gyógyszer. Ez ugyan javítja a memóriát, az éberséget és a számolási készséget, és növeli a dopamin szintjét az agysejtek közötti szinapszisokban, ám hosszú távú mellékhatásokkal járhat.
A kutatók úgy vélik, hogy ezeknek a gyógyszereknek a nem rendeltetésszerű használata túlzott mértékben serkentheti az idegrendszert, ami a sejtek károsodását és pusztulását okozhatja.