Ma a világban hozzávetőlegesen 900 millió ember él túl a 60-ik életévén, s a számuk a következő 35 év alatt a gazdagabb országokban 65 százalékkal, az alacsony jövedelmű államokban 185 százalékkal, a szegény országokban 239 százalékkal növekedhet. Ez a trend nem csak a demens betegek gondozásában, hanem általában az időskori- és egészségügyi ellátásban is hatalmas terhet ró a társadalmakra.
A demencia és a megváltozott életmód kapcsolatára eddig nem sikerült erős bizonyítékokat találni. Sokkal valószínűbb, hogy a demens betegek számának emelkedéséért a népesség idősödése felel. Illetve a fejlődő diagnosztika mind több embernél tárja fel a betegséget, akikről korábban egyszerűen csak azt gondolták, hogy feledékenyek vagy szétszórtak.
A demencia előfordulásának valószínűsége egyértelmű összefüggést mutat az életkorral, 6,3 évente emelkedik a duplájára. A 60-64 év közöttieknél 1000 vizsgált idősből 3,9 eset, míg 90 év fölötti 1000 fős populációban már 104,8 demens beteg van statisztikailag.
Az Európai Unióban közel 10 millióra, ebből Magyarországon 250 ezerre tehető a demenciával küzdők száma, de a betegségben érintett családtagoké – vagyis szülőké, nagyszülőké, testvéreké, unokáké és más közvetlen hozzátartozóké – a többszöröse, hiszen az ő életüket is gyökeresen megváltoztatja a betegség.
A demencia nem válogat és nincsenek társadalmi, gazdasági, földrajzi, etnikai határai, így bárki áldozatává válhat, társadalmi körülményektől, szociális és kulturális háttértől függetlenül mindenkit érinthet, így egyre többünk családtagjait és barátait is. Forrás: Origo.hu