„Amint azt mindannyian tudjátok, a lányom, Willow-Ivy autista. Az elmúlt négy év a lehető legfantasztikusabb módon változtatta meg az életem, de voltak nagyon nehéz időszakok is, amikor az apukájaként végig kellett néznem, ahogy oly' sok akadályon küzdi át magát az életében, miközben megtanulta, hogyan kezelje a kihívásokat, amelyekkel nap mint nap szembesülnie kellett” – írta egy, a lányával közös fotóhoz az Instagramon kedden, az autizmus elfogadásának világhetén McClean. Hozzátette ugyanakkor, hogy miközben feleségével, Erinnel mind többet és többet tanultak az autizmusról, lassanként felismerték, hogy az édesapa is sokkal több tekintetben mutat hasonlóságokat a kislánnyal, mint azt elsőre gondolták volna.
„Olyan sok apró közös vonást láttam benne és magamban, hogy elhatároztam, részt veszek egy autizmusfelmérésen” – árulta el McClean a posztban. A vizsgálatok eredményei alapján kiderült, hogy lányához hasonlóan ő maga is autizmus spektrumzavarral él. „Egy ideje töprengtem azon, hogy nyilvánosan megosszam-e ezt. Willow-Ivyért megtettem, hogy ebből is tudhassa, megértem őt, és hogy az autizmusnak soha nem szabad visszatartania őt attól, hogy elérje a céljait és álmait” – hangsúlyozta a családapa. Felesége a hozzászólások között büszkeségének adott hangot férje és gyermeke kapcsán.
James McClean az ír labdarúgás meghatározó alakja. Felnőtt karrierjét a helyi Derry City csapatában kezdte, majd 2011-ben igazolt az akkor még az angol élvonalban, a Premier League-ben (PL) szereplő Sunderlandhez. Később megfordult a birminghami West Bromwich Albion és a Stoke City együttesében is, illetve két részletben játszott a Wigan Athleticnél, amelynek ma is a tagja az angol másodosztályban, a Championshipben. A PL-ben összesen 158 alkalommal lépett pályára, míg az ír válogatott mezét 2012-es debütálása óta 96 alkalommal viselhette – legutóbb hétfőn, a franciák ellen egy góllal elveszített hazai Európa-bajnoki selejtezőn. A középpályás profilját több mint 84 ezren követik az Instagramon.
Április 2. az autizmus világnapja
Mint az a Mayo Klinika vonatkozó leírásában olvasható, az autizmus egy, az agyfejlődéshez kötődő zavar, amely kihatással van arra, hogy az érintett személy hogyan érzékeli mások társaságát, illetve hogyan tud velük kapcsolatba lépni, kommunikálni. Azért nevezik spektumzavarnak, mert a lehetséges tünetek igen széles skálán mozognak, ahogyan a súlyosságuk is rendkívül változó. Az autizmus első jelei már korai gyermekkorban megmutatkoznak, a kor előrehaladtával pedig problémákat okozhatnak az egyén társas viselkedésben, legyen szó akár az iskolai vagy a munkahelyi életéről. Bár jelenleg nincs gyógymód rá, mégis fontos a minél hamarabbi felismerés és diagnózis, mert a korán megkezdett, intenzív kezelés a legtöbb gyermek esetében igen pozitív változást hoz.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2008-as kezdeményezésére minden évben április 2. az autizmus világnapja. A brit Nemzeti Autista Társaság (National Autistic Society, NAS) ugyanakkor a tavalyi után az idei évben is meghirdette a világnaphoz kapcsolódóan az autizmus elfogadásának világhetét, amelynek célja a figyelemfelhíváson túl az érintettek társadalmi elfogadásának elősegítése.