Az Oxfordi egyetem kutatóinak friss felfedezése akár azt is lehetővé teszi, hogy a jövőben az agy által irányított protézisek készüljenek.
Kiderítették ugyanis, hogy az agy részletes képpel rendelkezik a kézről és az ujjakról. És bár korábban azt hitték, hogy az ezért felelős szomatoszenzoros kéreg csak akkor működik, ha megfelelő inputot kap a kéztől, valójában ha a végtagot eltávolítják, az agy ezen résznek aktivitása nem csökken, azaz a „programot nem írja felül semmi”. Ezért éreznek az emberek fájdalmat, vagy ha megkérik, mozgassák meg ujjaikat érzik a folyamatot, noha nincsenek is ujjaik.
Kutatásukhoz MRI-vizsgálatnak vetettek alá olyan embereket, akik 25 és 31 évvel ezelőtt veszették el valamely végtagjukat, kontrollcsoportként pedig mindkét kézzel rendelkező embereket használtak. Noha a levágott kezűek esetében a bal kézhez kapcsolódóan alacsonyabb volt az aktivitás, összességében az illetékes agyi terület rendesen működött.
Úgy tűnik tehát, hogy az agy képes megőrizni olyan funkciókat is, amiknek elméletileg már nem veszi többé hasznát. Hasonló a helyzet egyébként a látással is, azt már korábban megállapították, hogy a komoly látásvesztéssel küzdő emberek esetében a vizuális kéreg működése nem változik, és a beérkező jelek csökkenése ellenére a betegek látómezeje nem csökken.
A jövőben újabb vizsgálatok indulnak majd a témában, ugyanis ez a tudás új lehetőségeket termet a különböző protézisek gyártásának szempontjából. Ha az agy képes tovább érzékelni az amputáció után is, akkor a megfelelő technológiával gyakorlatilag vissza lehet adni az ember elvesztett kezét, még ha az nem is húsból és csontból áll majd.
Forrás: medicalnewstoday.com