Fontos az elején megjegyezni, hogy az agysorvadás önmagában nem betegség, hanem csak tünet. A modern orvostudomány fejlődésével, a holttestek kórboncnoki vizsgálata során viszonylag hamar megállapították, hogy egyes esetekben az elhunytak agya kisebb volt a normálisnál, nem töltötte ki a koponyában rendelkezésre álló teret.
Manapság már MRI vagy CT-vizsgálatok során képesek az orvosok diagnosztizálni, hogy az agy és a koponyacsont közötti távolság nagyobb annál, mint ami kívánatos. Természetesen egy ilyen vizsgálat csak akkor nyújt 100 százalékos eredményt, ha van korábban készült referenciaminta is, hiszen az agy mérete nem egzakt, előfordulhat, hogy valakinél eleve kisebb, és egyébként semmi baja sincsen.
Mi vezethet agysorvadáshoz?
Szintén fontos szem előtt tartani, hogy az agysorvadásnak, mint tünetnek, kétféle oka lehet. Az egyik olyan nem progresszív agysorvadással járó ok, mint például egy születési rendellenesség vagy vírusfertőzés. Ezek esetében az agy mérete nem zsugorodik tovább. Azonban az olyan degeneratív betegségek, mint például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór szintén agysorvadást okoznak, ám ezekben az esetekben az agy mérete folyamatosan csökken, míg végül a páciens életét veszti. Ezzel a tünettel már az orvosok sem nagyon tudnak mit kezdeni, míg az előző esetben egy viszonylag stabil állapot alakul ki.
Az agysorvadás kialakulásában többek között örökletes tényezők is szerepet játszhatnak, és külön ijesztő, hogy egyre fiatalabb korban is megjelenik, köszönhetően az egészségtelen életmódunknak. Az agysorvadás speciális, külön kezelést igénylő típusa a kisagyi sorvadás. Ez nevéből eredően a kisagyat érinti, viszonylag fiatal korban jelentkezik és a lábak nem megfelelő működésével kapcsolható össze.
A kisagyi sorvadás oka elsődlegesen valamilyen enzimhiány, ezért sokféle betegséggel összefüggésbe hozható, például a Friedreich-ataxiával , a Sjögren-Larsson kórral vagy a Troyer szindrómával egyaránt. A lábak nem megfelelő működése által okozott egyensúlyzavar szerencsére sok esetben kezelhető speciális gyógytornával, illetve a mozgást segítő eszközök használatával.