A legnagyvonalúbb brit adakozók közé tartozó írónő a napokban 15,3 millió fontot (5,3 milliárd forintot) ajánlott fel az Edinburghi Egyetem regeneratív neurológiai klinikája javára. A pénzből új részlegeket emelnek és bővítik a kutatásokat.
Személyes érintettség
A szerző édesanyja, Anne Rowling szklerózis multiplexben hunyt el 45 évesen. Emlékére az írónő 2010-ben egy 10 millió fontos (3,7 milliárd forintos) adományból megalapította az Anne Rowling nevét viselő klinikát az Edinburghi Egyetemen. Az újabb felajánlást azzal indokolta az írónő, hogy eredményesek a kutatások a klinikán, ahol ráadásul gyakorlati segítséget is adnak a betegeknek.
Ilyen az élet a betegséggel
A szklerózis multiplex (SM) egy olyan krónikus autoimmun betegség, amely a központi idegrendszert érinti. Ilyenkor tulajdonképpen a központi idegrendszer fehérállományát támadja meg a saját szervezetünk immunrendszere, így kialakul egy állandó gyulladásos állapot. Ennek következtében pedig károsodnak az idegsejtek, valamint az idegsejtek nyúlványait (az idegrostokat) körülvevő velőshüvelyek is.
Ahogy korábbi cikkünkben is megírtuk , azt még nem tudják pontosan, hogy a szervezet miért támad saját maga ellen. Egyes tudósok vírusra gyanakszanak, mások szerint pedig genetikai okok állhatnak a háttérben. Jelenleg egy dolgot tudnak biztosan a szakemberek: a betegség visszafordíthatatlan, ugyanis egyenlőre nem találtak rá gyógymódot. Ettől függetlenül viszont SM-mel is lehet teljes életet élni.
A modern gyógyszerek segítségével a betegség viszonylag korai szakaszában - még a velőshüvelyek nagymértékű pusztulása előtt - stablilzálható az érintettek állapota. A megfelelő készítmények használatával, valamint néhány életmódbeli változtatással egyes betegek akár 15-20 évig is élhetnek állapotromlás nélkül.