A legtöbb ember otthonában vannak lomok, felesleges apróságok, soha nem használt tárgyak, kihízott és divatjamúlt ruhák, ajándékok, melyek nem tetszenek, de kidobni mégsem akarjuk ezeket. Ez tulajdonképpen normális dolog, és egy-egy alapos takarítással meg tudunk szabadulni ezektől a tárgyaktól, és az életünket sem nehezítik meg.
Azonban néhányunknál (egyes felmérések szerint a népesség 2-5 százalékánál) a gyűjtögetés , a lomok felhalmozása beteges méreteket ölthet. Jóval több ez, mint egyszerű rendetlenség, a tárgyak negatívan hathatnak az egészségünkre, a családi és baráti kapcsolatainkra, a munkánkra is. A megoldásához pedig jóval többre van szükség, mint a lomtalanítás - pszichológus támogatása is szükséges.
A beteges gyűjtögetők nem akarnak ártani senkinek a lomok felhalmozásával, sőt éppen ellenkezőleg: igazából jót akarnak, terveik vannak a tárgyakkal (csak soha nem jutnak el a megvalósításig), esetleg megpróbálnak minden eshetőségre felkészülni, ezért olyan tárgyakat gyűjtenek, amelyről azt hiszik, hogy egyszer valamikor szükség lesz rájuk. Éppen ezért hajlamosak olyan tárgyakhoz is ragaszkodni, ami mások szemében szemétnek tűnhet (például üres nejlonzacskókhoz, gyógyszeres dobozokhoz, fonalmaradékokhoz), vagy törött, javításra szoruló tárgyakat összeszedni, mert abban a hitben élnek, hogy egyszer megjavítják ezeket.
A rengeteg apróbb-nagyobb lomnak azonban igen súlyos hatása lehet az életükre. A szociális kapcsolataik beszűkülnek, megszűnnek, hiszen nem szívesen hívnak meg másokat az otthonukba (vagy éppen mások tartják elviselhetetlennek a rendetlenséget és a felhalmozott dobozokat, tárgyakat). Az egészségüket is veszélyeztetik a tárgyak, a lomok tűzveszélyesek, gyakori, hogy a dobozok és zsákok között kártevők, rágcsálók telepednek meg, és nagyobb a veszélye annak is, hogy penész jelenjen meg.
A gyűjtögetés hátterében komoly mentális probléma is állhat Emellett a beteges gyűjtögetés komoly mentális probléma is egyben. Jóval több ez, mint egyszerű rendetlenség. A gyűjtögetés mellett olyan személyiségjegyek lehetnek jellemzőek rájuk, mint a döntésképtelenség, a halogatás, a perfekcionizmus, a szervezetlenség, a feledékenység, a koncentrációs képességek hiánya .
A beteges gyűjtögetés megoldásához tehát nem elegendő az alapos nagytakarítás vagy éppen a lomtalanítás, hamarosan ugyanis újra elkezdődhet a tárgyak felhalmozása. Szakember, például pszichoterapeuta segítségével azonban felderíthetőek azok a traumák, melyek kiváltották a gyűjtögetést, csökkenthető a stressz, a szorongás, a depresszió . Esetenként gyógyszeres kezelésre és viselkedésterápiára egyaránt szükség lehet.