A Lancet orvosi lapban nemrég megjelent kutatás szerint háromból egy esetben a szellemi leépülés elkerülhető lenne. A demencia kialaulásához vezető agyi elváltozások ugyanis már jóval az időskor előtt elkezdődnek, így életmódváltással számos esetben lehetőség lenne kialakulásának megakadályozására.
A tanulmányban a szakértők az alábbi 9 rizikófaktort nevezték meg:
- Életközépi halláskárosodás - 9%
- Nem befejezett középiskola - 8%
- Dohányzás - 5%
- Depresszió - 4%
- Mozgáshiány, inaktivitás - 3%
- Társadalmi izoláció - 2%
- Magas vérnyomás - 2%
- Elhízás - 1%
- 2-es típusú cukorbetegség - 1%
A kutatók szerint ezek olyan rizikófaktorok, amelyek ellen némi tudatossággal lehetőségünk lenne fellépni. A fenti 9 tényező 35 százalékkal emeli a betegség kialakulásának veszélyét. A maradék 65 százalék a szakértők szerint olyan tényezőkön múlik, amelyekre az egyes embereknek nincs ráhatása.
A kutatók egyébként azt is hangsúlyozták, hogy nem állt rendelkezésükre elég adat ahhoz, hogy a listára a táplálkozási szempontok, valamint az alkoholfogyasztás jelentősége is felkerüljön, ám ettől függetlenül úgy gondolják, hogy mindkettő további fontos tényező lehet.
A demencia a 21. század népbetegsége
Ahogyan világszerte egyre csak nő az emberek várható élettartama, egyre több demenciás megbetegedéssel kell számolni. Kutatások szerint jelenleg mintegy 47 millió ember küzd demenciával, becslések szerint azonban ez a szám 2050-re 131 millióra fog nőni.
Forrás: independent.co.uk