Önkéntesek bevonásával végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy egy újonnan kifejlesztett teszt - amihez a bőrről vesznek mintát - gyorsan érzékeli azokat a faggyúban termelődő vegyületeket, amelyek koncentrációja a Parkinson-kórban szenvedőknél a szokásosnál magasabb lehet - írja a bbc.com. Ez a diagnosztikai módszer áttörést jelenhet a betegség korai felismerésében.
A kutatók azután jutottak erre a felfedezésre, hogy egy nyugdíjas nővér meghökkentő módon, szag alapján "észlelte" a Parkinson-kórt . Vagyis leginkább azt, hogy férjénél valami nincs rendben. A 68 éves nő ugyanis már évekkel a betegség diagnosztizálása előtt észrevette, hogy férjének pézsma illata van, de nem valamilyen illatszertől vagy kozmetikumtól. Ezután segített a Manchesteri Egyetem kutatóinak annak felderítésében, hogy az általa észlelt illat milyen összefüggésben állhat a sokakat érintő, egyelőre gyógyíthatatlan progresszív neurodegeneratív betegséggel . Egy vakteszt megerősítette, hogy szagfelderítő képességének köszönhető "előrejelzése" száz százalékban pontos volt - számol be róla a BBC Online.
A kutatócsoport később tömegspektrometria - speciális géppel végzett analitikai módszer - segítségével folytatta a faggyúban lévő ominózus vegyületek kimutatását. Mostanra az 500 érintettől begyűjtött adatok arra utalnak, hogy a bőrről vett mintát elemző teszt tízből legalább nyolc esetben képes helyesen kiszűrni a Parkinson-kórban szenvedőket.
A kutatást vezető Perdita Barran professzor optimista, szerinte az eddigi eredmények nagy előrelépésnek számítanak a Parkinson-kór korai diagnosztizálását és monitorozását lehetővé tevő tesztek kifejlesztése szempontjából. Ez a módszer amellett, hogy hatékony, igen gyors, egyszerű, fájdalommentes és költséghatékony, mivel egy már meglévő technológián alapul.
Barran elmondta: arra törekszenek, hogy finomítsák a tesztet, hogy az még nagyobb pontossággal diagnosztizálhassa a betegséget, és széles körben hozzáférhetővé téve elősegítse, hogy minél előbb elkezdődhessen az érintettek állapotjavító kezelése.
A felfedezés azért különösen jelentős, mert a betegség nem gyógyítható, és eddig nem létezett olyan teszt, ami képes lett volna korai kimutatására. Jelenleg a diagnózis akár évekig is eltarthat , ami jelentősen rontja a betegek kezelési esélyeit. Becslések szerint világszerte több mint 6 millió ember küzd Parkinson-kórral.