Az alábbi videóban is megfigyelhető, hogy az agy stimulálásának hatására mintegy varázsütésre megszűnhet például a Parkinson-kór ra jellemző, kontrollálhatatlan kéz- és fejremegés, ami jelentősen rontja az életminőséget. "Az ilyen neurológiai tünetek kezelésében az egyik leghatásosabb módszer az agyi pacemaker beültetése, amelyet itthon Valálik István főorvos honosított meg és végez rendszeresen" - olvasható Haiman Éva a Magyar Nemzetben megjelent riportjának bevezetőjében.
A cikk végigkíséri egy Parkinson-kóros férfi agyi pacemaker beültetését a Szent János Kórház idegsebészeti műtőjében. A beavatkozás érzékletes leírása mellett pedig azt is megtudhatjuk a beszámolóból, hogy az operációt végző főorvos Svájcban tanulta és 1998-ban alkalmazta itthon először az eljárást, amiből több mint 400-at végzett az elmúlt 20 év alatt.
Kiderült, egy másik, beavatkozás nélküli módszert is Valálik István honosított meg, ám a rádiófrekvenciás hőkezelést - ami egyoldali remegés és túlmozgás kezelésénél alkalmazható - ritkábban végzik.
Több betegségre is jó
Nem csak a Parkinson-kórban szenvedők számára nyújt azonban megoldást a 2002 óta már a társadalombiztosító által is finanszírozott módszer. Többek között "a disztónia (akaratlan izom-összehúzódások által kiváltott végtagmerevség vagy kóros testtartás), az esszenciális tremor (kéz- és/vagy fejremegés), a szklerózis multiplex, a koponyasérülés vagy a stroke okozta mozgászavarok" szintén kezelhetőek így, de a főorvos sikerrel alkalmazta már az eljárást Tourette-szindrómás betegeknél is.