A fejfájásokat fel lehet osztani primer típusúakra, amelyek önmagukban jelentkeznek, és szekunderekre, amelyek inkább egy alapbetegség tünetei közé tartoznak. Az IFLScience segítségével most bemutatjuk a leggyakoribb fejfájás-típusokat.
Primer fejfájások
A tenziós fejfájást gyakran a leggyakoribb fejfájástípusnak tartják, és a legtöbbünknek a fejfájásról a tompa, nyomásszerű fájdalom jut eszébe, amely olyan érzés, mintha egy szűk szalag lenne a fejünk körül.
Az ilyen típusú fejfájás pontos oka nem ismert. Mindenféle körülmények között előfordulhat, például stressz, az állkapocs összeszorítása, vagy akár a fej túl hosszú ideig történő egy helyben tartása is kiválthatja.
Korábban a tudósok úgy gondolták, hogy a tenziós fejfájás a vállak, a nyak és a fej izmainak megfeszüléséből ered (innen az elnevezés), de újabban azt állítják, hogy az agyban a fájdalom útvonalát aktiváló vegyi anyagok megnövekedett szintje miatt alakulhat ki.
A migrén egy külön kategóriába tartozik. Bár a migrént egy primer fejfájásként tartják számon, nem feltétlenül jár együtt a kettő: sok embernek lehet migrénje anélkül is.
Ha azonban fejfájással jár, az igen intenzív lehet, gyakran lüktető érzés kíséri az egyik oldalon és több órán át tart.
Annak ellenére, hogy becslések szerint világszerte az emberek több mint 10 százalékát érinti a migrén, a kutatók nem igazán tudják, mi okozza. Vannak jól ismert potenciális kiváltó okok, mint például bizonyos időjárás-változások, egyes ételek és az alváshiány, de fiziológiai szinten a tudósok nem tudtak sokat meghatározni.
A korábban említett típusokhoz képest a cluster fejfájás ritka. A fej egyik oldalán, gyakran a szem körül jelentkező hirtelen és erős fájdalmat értjük alatta, amelyet néha a szemhéj duzzanata is kísér.
A tenziós fejfájáshoz és a migrénhez hasonlóan a tudósok azt sem tudják biztosan, hogy mi okozza a cluster-fejfájást, de feltételezhetően a neurotranszmitterek és neuropeptidek felszabadulása játszik szerepet benne az agy három kulcsfontosságú komponensében.
Szekunder fejfájások
Egy átmulatott éjszaka, vagy ha az ember nem iszik eleget, dehidratáció okozta fejfájással járhat. De hogy ez pontosan hogyan történik, az még nem világos.
„A dehidráció önmagában is okozhat fejfájást, de gyakran súlyosbítja az alapbetegségeket, például az elsődleges fejfájás-rendellenességeket vagy más, a folyadékegyensúlytól függő állapotokat” - jegyzi meg egy 2021-es tanulmány.
A koffein szeszélyes kapcsolatban áll a fejfájással; enyhítheti, de okozhatja is, mivel a fogyasztása hatással van az agyi erekre.
Bizonyos esetekben ugyanis a fejfájás az agyi erek kitágulásával függ össze, ami növeli a véráramlást a szerv körül, és nyomást gyakorol az idegekre, amelyek válaszul fájdalomüzeneteket küldenek az agyba.
Egyes fájdalomcsillapítók koffeint tartalmaznak, ami az erek szűkülését okozza, és ezáltal enyhül a fejfájás. A másik oldalról viszont, ha rendszeresen fogyasztunk koffeint, és hirtelen abbahagyjuk, akkor ez az erek kitágulásához vezethet, ami elvonási tünetként fejfájás formájában jelentkezik.
Amikor orvosi segítség kell
Ha villámcsapásszerűen érkezik a fejfájás, tehát hirtelen és nagy kínokat okoz, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Az ilyen típusú fejfájás gyakran jár émelygéssel, hányingerrel és mentális problémákkal is. Az agyban zajló életveszélyes folyamatok jele lehet, mint például egy ér megrepedése, vagy vérrögöké vagy fertőzésé.