A narkolepszia kezelésében használatos egyik gyógyszert egyre többen szedik a szellemi képességek fokozására, ám újabb bizonyítékok láttak napvilágot, hogy a szer hozzászokást okozhat, a modafinil ugyanis állítólag megváltoztatja az agy "jutalmazó rendszerét".
"Ez az első olyan humán vizsgálat, amely azt mutatja, hogy a szer dopamint szabadít fel, amely a függőséget okozó szerek jellemző tulajdonsága" - magyarázta Dr. Richard A. Friedman, a new yorki Weill Cornell Egyetem Orvosi Kara Pszichofarmakológiai Klinikájának igazgatója. "Ez egy korai figyelmeztetés, hogy a gyógyszernek magatartásformáló hatásai vannak." Friedman terápiarezisztens depresszióban és a napi ritmus problémáival küzdők esetében is használta a gyógyszert.
Dr. Nora D. Volkow, a Nemzeti Szerfüggőség Intézet igazgatója, a tanulmány vezető szerzője szerint a modafinilt csak orvosi ellenőrzés mellett és orvosi indikációban szabad használni. Az alvászavarok mellett a skizofrének és figyelemzavaros hiperaktivitásban szenvedők kognitív funkcióinak javítására használt gyógyszer nagyon hasonlóan működik a stimulánsokhoz , mint például az amfetaminhoz és a Ritalinhoz, ráadásul az interneten is kapható már.
Volkow és munkatársai PET vizsgálat segítségével tanulmányozta a modafinil hatását 10 egészséges, 23 és 46 év közötti férfin, akik vagy 200 mg-ot (a narkolepszia dózisa), vagy 400 mg-ot (a figyelemzavaros hiperaktivitás dózisa) vagy placebót kaptak. A gyógyszer megemelte az agy dopaminszintjét, különösen a nucleus accumbens régióban, az agy "örömközpontjában".
Jeffry Vaught, a gyógyszert előállító Cephalon Inc. tudományos vezetője és ügyvezető elnökhelyettese azt mondta, ezt már 16 éve tudják a modafinilről és azóta próbálják az illegális használatát is nyomon követni, ám szerinte ezek az eredmények semmivel nem járulnak hozzá a mechanizmus magyarázatához.