"Egyes kutatások rámutattak, hogy a mezőgazdasággal foglalkozók és vidéken élők esetében magasabb a Parkinson-kór előfordulási aránya, mint a városokban" - nyilatkozta dr. Emanuele Cereda, az IRCCS Egyetemi Kórház San Matteo Alapítványának munkatársa. A kutatásban részt vett a milánói Parkinson Intézet szakértője, dr. Gianni Pezzoli is.
A kutatás során a tudósok összesen 104 tanulmány adatait vizsgálták meg, amik mind a gyom-, rágcsáló-, és rovarirtók, valamint gombaölő- és oldószerek Parkinson-kórral való kapcsolatát vették górcső alá. A legtöbb tanulmány elkészítése során a tudósok azokat a kockázati tényezőket is figyelembe vették, amelyek megnövelhették a káros anyagokkal való tartós érintkezés esélyeit (például vidéki lakóhely, mezőgazdasági foglalkoztatás, kútvíz fogyasztása).
A tudósok szerint a Parkinson-kór 33-80 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki azoknál az embereknél, akik rendszeresen érintkeznek rovar- és gyomirtókkal, valamint oldószerekkel. Az irányított kísérletek során a paraquat nevű gyomirtóval, valamint a maneb és mancozeb nevű gombaölő szerekkel való tartós érintkezés is mintegy kétszeresére növelte a betegség kialakulási esélyét.
"A kutatás során nem vizsgáltuk meg, milyen formában kerülnek kapcsolatba az alanyok a káros vegyületekkel, vagyis hogy a irtószerek a bőrön át, vagy belélegezve jutnak-e be a szervezetbe" - mondta Dr. Cereda. "Annyi azonban biztos, hogy a Parkinson-kórra való hajlam annál nagyobb, minél tovább és minél nagyobb mennyiségben érintkezik valaki ezekkel a káros anyagokkal." A kutatás részletes leírása a című orvosi szaklapban olvasható.