Zalaegerszeg, 2007. április 14. (MTI) - Jelentős fejlődés történt a Parkinson-kór gyógyszeres és műtéti kezelésében az elmúlt évtizedekben, az egyelőre gyógyíthatatlan, de jól kezelhető betegség nem stigma - hangzott el a Parkinson Betegek Világnapja alkalmából rendezett országos konferencián Zalaegerszegen, szombaton.
James Parkinson angol háziorvos 190 évvel ezelőttírta le a róla elnevezett - a végtagmozgást irányító agyi idegsejt elfajulás okozta - kór tüneteit.
A lelki, életminőségbeli következményeket a betegek jól szervezett közösségei és a társadalmi környezet elfogadó megnyilvánulásai nagy mértékben enyhíthetik - jelentette ki Takáts Annamária, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) klinikai szakfőorvosa. Szavai szerint "az egyelőre gyógyíthatatlan, de jól kezelhető betegség nem stigma", a vele élőknek, de a többi embernek is ilyen szemlélettel kell elfogadniuk.
A Parkinson-kór a végtagmozgást irányító agyi idegsejtekben az ingerület-átadást segítő anyagok dopaminszintjének csökkenésével, a dopamint termelő sejtek pusztulásával jár. Jellemző tünetei: a lelassult mozgás, a megváltozott a beszéd- és gondolkodás-képesség, a végtagok apró és gyors remegése. Még nem határozható meg egyértelműen a dopamintermelés csökkenésének valódi oka, de azt elsősorban örökletes tényezők befolyásolják és agyvelőgyulladás, szén-monoxid-mérgezés és bizonyos gyógyszerek túladagolása következményeként is kialakulhat.
A SOTE szakfőorvosa elmondta: a kór leghatékonyabb - bizonyos esetekben 4-5 évig tünetmentességet is eredményező - hatóanyaga a dopaminszintet emelő levodopa, különösen ha ezt enzimgátlókkal kombinálva alkalmazzák. Viszonylag szűk esetkörben alkalmazható műtéti beavatkozás a mélyagyi ingerlés, amelynek során a fiatalabb, a hullámzó mozgásteljesítményű betegek számíthatnak jó eredményre, valamint azok, akiknek állapota gyógyszeres kezeléssel nem javítható.
Fazekas András neurológus, az általa 1998-ban kezdeményezett Delta Parkinson Egyesület egyik vezetője Fogom a kezed címmel egyedülálló pályázatot hirdetett meg a zalaegerszegi konferencián, azzal a céllal, hogy a Parkinson kórral kezelteket és családtagjaikat "kizökkentsék" a meg-megnyilvánuló reményvesztettségből a betegek akaraterejét, képességeit és élethelyzetük javítását tükröző alkotásokkal.
Nemcsak az alkotásokat, hanem "az addig vezető utat" is díjazzák - közölte Farkas András.
Magyarországon jelenleg mintegy 20 ezer, ezen belül Zalában közel 120 ember szenved Parkinson-kórban. Évente több mint 1500 esetet diagnosztizálnak - mondták el a speciális gyógytornával, táplálkozási tanácsadással és művészeti programmal kiegészülő országos konferencián.