Káros a kávé és az alkohol az agyunkra?

Mindenki hallott már az agysejtekről szóló történeteket, amelyek arról szólnak, hogy mi öli meg őket, képesek-e vagy sem a regenerálódásra, tudnak-e osztódni, képesek-e újranőni stb. Lássuk, hogy mi igaz és mi mese a közszájon keringő agyasságokból!

Ellentétben az általánosan elfogadott hiedelemmel, nem véges mennyiségű agysejt áll az emberek rendelkezésére, de sok dolog akad, ami képes elpusztítani őket. A felnőtté válás során az ember gyakran hallja a figyelmeztetést, ne igyon alkoholt vagy szívjon marihuánát, mert elhalnak az agysejtjei. De a tudomány mai állása szerint ez teljesen téves elképzelés. És nem csak ez, öt olyan további mítoszt szedtünk össze, amelyek alátámasztására nincs semmilyen, minden vitát kizáró tudományos bizonyíték.

Alkohol

Az, hogy az ivászat agysejt-pusztulással jár, olyan tévhit, amely az alkoholtilalom idejére vezethető vissza. Mivel az alkohol hatásai közé tartozik a lelassult mozgás, a zavaros beszéd és a megfontolatlan cselekedetek sora, az emberek könnyedén elhitték, hogy az ital képes megölni az agysejteket. Egészen 1993-ig kellett várni, hogy a tudósok bizonyítsák, az alkohol nem öli meg az agysejteket, illetve az absztinensek és az alkoholisták agysejtjeinek mennyisége között nincs felfedezhető különbség.

Marihuána

A kábítószer rossz dolog, így természetes, hogy a szülők próbálták tőle elrettenteni gyermekeiket. De egyelőre semmilyen bizonyíték nincs arra nézve, hogy a marihuánának bármilyen neurotoxikus hatása volna. Sőt egyes orvosok szerint többet használ, mint árt a felnőttek agyának.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alkohol valójában nem pusztítja az agysejteket

Az alkohol valójában nem pusztítja az agysejteket

Tüsszentés

Noha a tüsszentés valóban megnöveli a nyomást a koponyán belül, nem kell aggóni, hogy az allergiás időszakban millió számra pusztulnának az agysejtek. Ugyanis ez a megnövekedett nyomás nem elég nagy ahhoz, hogy komoly károkat okozzon. Nem ez a helyzet például az agyvérzés esetében, amikor a túlnyomás már sokkal erősebb, és komoly károsodást képes okozni az agyban, valószínűleg a tüsszentésről szóló híresztelések innen eredeztethetőek.

Kávé

A Csendes-óceán déli szigetein elterjedt növény Piper methysticum (részegítő bors, mámorbors) gyökértörzsének nedvéből és kókusznedvből készülő ital Hawaii, Mikronézia és Polinézia nemzeti italaként is ismert. A nedű népszerűvé vált a különleges "teákat" fogyasztók körében, nyugtató hatása miatt. Viszont éppen emiatt terjedt el az a nézet, hogy az alkoholhoz hasonlóan képes elpusztítani az agysejteket. A szakértők szerint nincs semmiféle bizonyíték a káva káros hatásaira. Sőt a modern gyógyászatban is használják a hatóanyagait leginkább nyugtatók, stressz- és szorongásoldók, antidepresszánsok előállításához.

Az idősebbek azért alszanak rosszabbul mert lassan elveszítik azokat az agysejtjeiket, amelyek segítenek "kikapcsolni", vagyis melyek felelősek a nyugodt éjszakai alvásért. Részletek!

Öregedés

Az emberek nagy része abban a tévképzetben él, hogy a természetes öregedési folyamat együtt jár az agysejtek elhalásával. Ez a feltételezés is hibás, mert amíg nem fejlődik ki az idősekben valamilyen kognitív betegség - például Alzheimer-kór - az agysejtjeik ugyanolyan jól működnek, mint a fiatalabb szervezetben.

Forrás: medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.