Azt eddig is tudni lehetett, hogy az Alzheimer-kór nagyobb eséllyel alakul ki nőknél, mint férfiaknál - írja a CNN. Az eddigi kutatások szerint a betegek kétharmada nagy valószínűséggel azért a nők közül kerül ki, mert összefüggés van a hormonháztartás és a betegség kialakulása között.
Egy új tanulmány szerint azoknál a nőknél, akik korán (40-45 év között), vagy idő előtt (40 évesnél fiatalabban) klimaxolnak, vagy akik a menopauza után több mint öt évvel kezdték el a hormonpótló terápiát, több tau fehérjét mutattak ki. Ezek a fehérjecsomók pedig a béta-amiloid plakkokhoz hasonlóan nagyban hozzájárulnak az Alzheimer kialakulásához. Ez a növekedés viszont csak azoknál a nőknél történt meg, akiknek az agyában eleve több béta-amiloid volt.
Azoknak a nőknek viszont, akik időben kezdték meg a hormonterápiát, a menopauza után, nem volt sem több, sem kevesebb tau fehérjéjük. "Ez azért jó hír, mert így továbbra is használhatjuk a hormonterápiát a menopauza tüneteinek enyhítésére" - közölte a tanulmány fő szerzője, Gillian Coughlan, a bostoni Massachusetts kórház neurológiai kutatója. Összesen 193 nőt és 99 férfit vizsgáltak meg a tanulmányukhoz.
Más orvosok viszont felhívták arra a figyelmet, hogy ez még nem jelenti azt, hogy a hormonterápia minden esetben Alzheimer kialakulásához vezet. "A kutatók nem követték nyomon a vizsgált alanyokat, ezért nem lehet tudni, hogy a nagyobb fehérje számmal élő nők mutatták-e később demencia jeleit. Nem lehet egyértelműen okot és okozatot megállapítani a tanulmányuk alapján" - írja Sara Imarisio, a brit Alzheimer Kutatóközpont munkatársa. Szerinte senki se riadjon vissza a hormonterápiától, viszont előtte mindenképpen konzultáljon az orvosával, ha aggódik a kezelés mellékhatásai miatt.
Dr. Liz Coulthard, a Bristoli Egyetem neurológia tanszékének professzora is tovább kutatásokat javasol a területen, amelyek során éveken át megfigyelik a hormonterápián átesett nőket.