Lefotózható a fájdalom az agyban?

A világon első alkalommal sikerült bebizonyítani, hogy a fizikai fájdalomérzet nyomot hagyhat az agyban, és ez a jel egy speciális MRI szkennerrel érzékelhető. A kutatók ráadásul képesek megkülönböztetni a fizikai és az érzelmi fájdalmat.

A kutatás során az egészséges emberi szervezetben megjelenő rövidtávú fájdalom hatásait vizsgálták, de a kutatók bíznak benne, hogy az eredmények segíthetnek a későbbiekben a komplexebb betegségek, mint például a súlyos, krónikus fejfájás, vagy akár a fibromyalgia jobb megismerésében.

Mikor a kísérlet keretében a 114 egészséges résztvevőt fájdalmas hőhatásnak tették ki, a funkcionális MRI (fMRI) segítségével egyértelműen látni lehetett az agyban lejátszódó folyamatokat. Ennek az úgynevezett "neurológiai aláírásnak", vagy idegi jelzésnek alapján a kutatók több mint 90 százalékos pontossággal meg tudták határozni egy 1-től 10-ig terjedő skálán a résztvevők szubjektív fájdalomérzetét, ráadásul egyértelműen meg lehet különböztetni az erős fizikai fájdalomérzet jeleit az emocionális fájdalomtól.

"Fontos hangsúlyozni, hogy ez a teszt nem arra való, hogy ellenőrizzük, hogy a páciens igazat mond-e a fájdalom mértékével kapcsolatban, mi nem egy fájdalom hazugságvizsgálót alkottunk meg. Hinnünk kell az embereknek, ha fájdalmat éreznek" - nyilatkozta Tor Wager, a Coloradói Egyetem pszichológia és neurológia docense.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Bizonyos esetekben valóban hasznos lehet ez a módszer. Előfordulhat olyan szituáció, hogy a páciens nem képes hatékonyan beszámolni a fájdalomérzetéről, például stroke-ot követően" - mondta dr. Jing Wang , a New York-i Egyetem Langone Egészségügyi Központjának aneszteziológus docense, aki nem vett részt közvetlenül a kutatásban.

"Meglepő módon a fájdalomérzethez társuló agyi jelzés meglehetősen egyedi volt" - tette hozzá Wager. Az egyik kísérletsorozatban például a fizikai fájdalom helyett az érzelmi fájdalmat vizsgálták oly módon, hogy volt szerelmükről készült képeket mutattak olyan résztvevőknek, akik nemrég szakítottak a párjukkal. Az emocionális fájdalom jele ugyanott jelentkezett, ahol a fizikai fájdalomérzet, mégis határozottan megkülönböztethető volt egymástól a két jelzés, magyarázta a kutató.

A tanulmány teljes terjedelmében a New England Journal of Medicine című orvostudományi szakfolyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.