Érdekes témát választottak maguknak a University of London egyetem kutatói: 6641 embert kértek meg, hogy idézzék fel legkorábbi emlékeiket. Olyasmiket nem említhettek az alanyok, hogy például "egy fotón láttam, hogy", vagy "a családomból valaki azt mesélte, hogy", csak saját valós (vagy annak vélt) tapasztalatokról számolhattak be. A tudósok vállalkozása nemcsak azért jelentős, mert ez az eddigi legnagyobb szabású tanulmány a korai memóriával kapcsolatban, hanem az eredmények miatt is.
Ezek az első emlékeink
A kutatók ugyanis rájöttek, hogy az emberek körülbelül 40 százaléka azt hiszi, emlékszik dolgokra kétéves kora előttről is - ezt 2487 fő állította. 893-an pedig saját bevallásuk szerint életük első évéből is fel tudtak idézni eseményeket. Ezek viszont nem lehetséges dolgok, mert a kétéves kor alatti gyerekek agya még nem képes úgy eltárolni az emlékképeket , hogy arra felnőttként is emlékezzenek.
Aki tehát kétéves korából, vagy annál is korábbról tud bármilyen emléket felidézni, a tudósok szerint azért lehet, mert fotón látta, vagy mert a családból valaki mesélt neki korábban a gyerekkoráról. Például ha valakinek a nagybátyja elmondta egyszer, hogy zöld babakocsija volt, és az illető ezt el is képzelte, akkor egy idő után úgy emlékezhet, mintha tényleg látta volna, mintha valóban feküdt volna a babakocsiban. Esetleg még néhány játékot is fel tud idézni (ezekről szintén hallomásból vagy fényképekről tudhat).
A tanulmány szerzői kiszámolták, hogy átlagosan 3 éves és 2 hónapos korból származik az első valós emlékek 60 százaléka. Ez összecseng más kutatások eredményeivel is, melyek szerint nagyjából ekkor válik lehetővé, hogy agyunk valós emlékeket tároljon el és őrizzen meg - akár egész életünkre.
Forrás: Daily Mail