A kognitív (agyi, gondolkodási) teljesítmény már 24 éves kortól kezdve csökken - állapították meg kanadai tudósok. Módszerük azonban nem a hagyományos intelligenciateszteken alapult, hanem videojátékokon. A Starcraft 2-t lehet "valós idejű stratégiai játéknak" is nevezni, de hívhatjuk egyszerűen háborús játéknak is. Itt különböző képességekkel, taktikával és stratégiával léphetnek fel a felhasználók.
Éppen ezért - bár a fiatalabbak gyorsabbak -, az idősebbek könnyen kiegyenlíthetik a hátrányukat: taktikusabb, vagy átgondoltabb stratégiával, alternatív gondolkodással győzhetnek is akár.
A Simon Fraser Egyetem kutatói, Mark Blair vezetésével erre a megállapításra jutottak a kanadai Burnaby-ben. 3300 kísérleti alanyukat kérték fel arra, hogy játszanak a számítógépes játékkal, a Starcraft 2 -vel. A próbálkozók 16 és 44 év közöttiek voltak. Az adatok kiértékelésénél a legfontosabb szempont az volt, hogy miként és főleg milyen gyorsan reagálnak a játékosok az ellenfélre.
A 24 évesnél idősebb játékosok lassabban reagáltak, állítja a tanulmány társszerzője a német Die Welt szerint. Márpedig a sebesség döntő fontosságú a teljesítmény szempontjából. Az idősebb résztvevők lassabbak voltak, de egyszerű stratégiákat fejlesztettek ki, és így bizonyos helyeken hatékonyabban küzdöttek.
Hogy mindez mennyire ültethető át a gyakorlatba, és a valóságban is hasonlóak-e a tendenciák, az persze kérdés. Egy német szakértő, Simone Kühn, a Max Planck Kutatóintézet munkatársa érdekesnek tartotta a kísérletet, de rámutatott arra, hogy hasonló vizsgálatokat már végeztek laboratóriumokban. Így a reakcióidő lassulása a kor előrehaladtával nem újdonság. Ez a képesség azonban csak az egyik aspektusa az emberi intellektusnak , magyarázta. A "kristályos", kikristályosodott intelligencia tartósabb, vagyis kevésbé változik az életkorral, mert ez a fogalmi gondolkodáson alapul.
Ugyanakkor bizonyos tekintetben már korábban elindul a hanyatlás. A szellemi és fizikai terhelhetőség csúcsa 18 és 21 év között van. Így a látás, a hallás, az észlelés és a koncentrálási képesség is romlik. Szintén csökken a férfi nemi hormon, a tesztoszteron termelődése - erről Wolfgang Bühmann beszélt, a német urológusok szövetségének szóvivője. Bühmann is úgy véli azonban, hogy magasabb életkorban a tapasztalat és az ész közösen kiegyenlítheti ezeket a hátrányokat.