Mi az az EMDR, amivel a régi traumákat kezelik?

A múltbeli traumákon is segíthet ez az eljárás.

Az EMDR egy olyan pszichoterápiás technika, amelynek célja a traumatikus emlékekhez kapcsolódó szorongás enyhítése. Az Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR): szemmozgással történő kioltás és újrafeldolgozás rövidítése. 

A technika lényege, hogy “Egy megrázó emléket szemmozgással kísérve idéz vissza a páciens és egyéb hang és érintéses ingerek hatására történik meg a negatív érzelmi élmény kioltása és feldolgozása - olvashatjuk a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat meghatározásában. - A Nemzetközi Egészségügyi Világszervezet (WHO) által első helyen ajánlott terápiás módszer a súlyosabb pszichés megrázkódtatásokat kísérő fokozott stressz állapotok, illetve múltbéli traumák gyógyítására szolgál. Magyarországon sajnos kevésbé ismert, habár az 1980-as évektől világszerte komoly elismerést vívott ki, és figyelemreméltó hatékonysággal működik.”

Az EMDR-t eredetileg poszttraumás stressz zavarban (PTSD) szenvedők egyéni kezelésére fejlesztették ki, de azóta számos más állapot kezelésében is alkalmazzák. Egyes terapeuták például szorongásos zavarok, köztük pánik és fóbiák, depresszió, disszociatív zavarok, evészavarok, kényszeres zavarok és egyes személyiségzavarok kezelésére használják.

EMDR, Kezelés, Terápia
Eye Movement Desensitization and Reprocessing, azaz az EMDR (FOTo: GEttyimages)

Az EMDR-terápiához a páciensnek fel kell készülni, hogy érzelmi kényelmetlenséget fog tapasztalni, nem szabad érzelmileg bezárkózni, hogy az emlékek feldolgozásában aktívan részt tudjon venni. A kezelés során hat-tizenkét ülésből álló terápiára kell számítani, amelyet általában hetente egy vagy két alkalommal tartanak. A tanulmányok szerint egyetlen nyomasztó emlék feldolgozása három ülés alatt elvégezhető.

Az eljárás során, ahogy új érzések és gondolatok merülnek fel és kerülnek megbeszélésre, a terapeuta megméri az érzelmi és kognitív distressz szintjét és jellegét, valamint az esetleges szomatikus distresszt. Az ülések akkor érnek véget, amikor a páciens kezelhetően nyugodtnak érzi magát, és utasításokat kap arra vonatkozóan, hogyan kezelje a zavaró gondolatokat és érzéseket az ülések között. A következő ülések mindig az előző kezelés óta esetleg felbukkant emlékek értékelésével kezdődnek.

Az EMDR alapfeltételezése az, hogy a múltbeli zavaró élmények továbbra is szorongást okoznak, mert nem kerültek megfelelően feldolgozásra, és amikor az ilyen emlékek a jelenben előjönnek, ugyanazokat az érzelmeket, gondolatokat és testi érzéseket tartalmazzák, mint a kezdeti élmény. A szem mozgása pedig képes csökkenteni a félelmet, így a traumatikus emlékek által hordozott fenyegetettség érzését is csökkentheti.

A szem a központi idegrendszer része, az egyetlen koponyán kívüli rész. A Current Biology című folyóiratban közölt tanulmányában megállapította, hogy a szemek jelzik az agynak, hogy éber vagy nyugodt legyen - vagyis beállítják a belső állapotot. A terápia során előidézett oldalirányú szemmozgás képes arra, hogy olyan pályákat kapcsoljon be az agyban, amelyek részt vesznek az érzelmek kognitív szabályozásában. Ezzel segít az EMDR a régi, nyomasztó emlékeket felszabadítani a szorongás érzése alól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.