Bár a kiszáradás jelentősen csökkenti az agy vérellátását, angol tudósok nemrég rájöttek, hogy agyunk ezt a vérből kivont oxigén mennyiségének növelésével képes kompenzálni.
"Ez a mostani kutatás segített többet megtudnunk arról, hogy az emberi agy miként reagál az extrém körülmények közötti extrém igénybevételre - nyilatkozta Steven Trangmar, a Brunel Egyetem munkatársa - Most már tudjuk, hogy ennek a létfontosságú szervnek a vérellátására milyen hatással van a dehidratáció. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az agy miként képes biztosítani a maga számára azt az oxigénmennyiséget, ami szükséges a működésének fenntartásához."
Ez az alkalmazkodóképesség teszi lehetővé az edzés közben a sportolók elegendő folyadékot vigyenek be a szervezetükbe.
"A mostani vizsgálati eredmények felfedték azokat az elképesztő agyi folyamatokat, amiknek a segítségével agyunk még extrém körülmények között is képes megóvni magát a kiszáradástól - nyilatkozta Jose Gonzalez-Alonso, a Brunel Egyetem munkatársa - Ugyanakkor azt is megtudhattuk belőle, mennyire fontos a megfelelő folyadékbevitel az optimális fiziológiai funkciók és a teljesítmény fenntartásához."
A tudósok a kutatás során katétereket helyeztek el 10 profi férfi biciklista felkari artériájába és belső nyaki vénájába. A katéterek és Doppler-ultrahangos technológia segítségével a kutatók megmérték a résztvevők vérellátásának alakulását, miközben azok extrém hőségben bicikliztek. A dehidratáció tüneteinek megjelenésével a résztvevők testtömege és vérellátása csökkent, a testhőmérsékletük nőtt, valamint sokkal kevésbé voltak képesek megfelelően teljesíteni.
A kutatás részletes leírása a Journal of Physiology című orvosi szaklapban olvasható.