A januári számában közzétett kutatás első alkalommal kapcsolja össze a villámlást és a fejfájást. Az eredmények segíthetnek a krónikus betegeknek a fejfájás és a migrén hatékonyabb előrejelzésében, hogy gyorsabban megkezdhessék a megelőző kezelést.
A kutatók Geoffrey Martin és Vincent Martin vezetésével kimutatták, hogy 31 százalékkal magasabb a fejfájás, és 28 százalékkal magasabb a migrén kockázata a krónikus fejfájásban szenvedő betegekben az olyan napokon, amikor villám csapott le a beteg otthonának 40 kilométeres körzetében. Ezen kívül az újonnan kialakuló fejfájás és migrén kockázata is 24 illetve 23 százalékkal nőtt a kutatás résztvevőiben.
"Több kutatás is egymásnak ellentmondó eredményeket hozott az időjárási jelenségek, köztük a légnyomás és a páratartalom és a fejfájás összefüggéséről" - magyarázta Geoffrey Martin. "Kutatásunk azonban teljesen egyértelműen kimutatja a villámlás és a vele járó meteorológiai tényezők kapcsolatát a fejfájások kialakulásával."
Martin elmondta, egyelőre nem ismerjük pontosan a villámlás és a fejfájás összefüggésének hátterében álló mechanizmusokat, de feltételezhetjük, hogy a villámból származó elektromágneses hullámok válthatják ki a fejfájásokat, vagy a légszennyező anyagok, például az ózon vagy a gombaspórák a villámlás hatására megemelkedő szintje vezethet migrénhez. Az időjárás a fejfájásra gyakorolt hatása nagyon összetett, ezért további kutatásokkal kell pontosabban meghatározni a villámlás és a vihar a fejfájás kialakulásában játszott szerepét.