Összefügg a fejfájással a villámlás

A villámlás befolyásolhatja a fejfájás és a migrén kialakulását - állítják a Cincinnati Egyetem kutatói. Az eredmények segíthetnek a krónikus betegeknek a fejfájás és a migrén hatékonyabb előrejelzésében, hogy gyorsabban megkezdhessék a megelőző kezelést.

A januári számában közzétett kutatás első alkalommal kapcsolja össze a villámlást és a fejfájást. Az eredmények segíthetnek a krónikus betegeknek a fejfájás és a migrén hatékonyabb előrejelzésében, hogy gyorsabban megkezdhessék a megelőző kezelést.

A kutatók Geoffrey Martin és Vincent Martin vezetésével kimutatták, hogy 31 százalékkal magasabb a fejfájás, és 28 százalékkal magasabb a migrén kockázata a krónikus fejfájásban szenvedő betegekben az olyan napokon, amikor villám csapott le a beteg otthonának 40 kilométeres körzetében. Ezen kívül az újonnan kialakuló fejfájás és migrén kockázata is 24 illetve 23 százalékkal nőtt a kutatás résztvevőiben.

"Több kutatás is egymásnak ellentmondó eredményeket hozott az időjárási jelenségek, köztük a légnyomás és a páratartalom és a fejfájás összefüggéséről" - magyarázta Geoffrey Martin. "Kutatásunk azonban teljesen egyértelműen kimutatja a villámlás és a vele járó meteorológiai tényezők kapcsolatát a fejfájások kialakulásával."

Martin elmondta, egyelőre nem ismerjük pontosan a villámlás és a fejfájás összefüggésének hátterében álló mechanizmusokat, de feltételezhetjük, hogy a villámból származó elektromágneses hullámok válthatják ki a fejfájásokat, vagy a légszennyező anyagok, például az ózon vagy a gombaspórák a villámlás hatására megemelkedő szintje vezethet migrénhez. Az időjárás a fejfájásra gyakorolt hatása nagyon összetett, ezért további kutatásokkal kell pontosabban meghatározni a villámlás és a vihar a fejfájás kialakulásában játszott szerepét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra