A kutatók a kísérlet első fázisában hat enyhe és korai stádiumban lévő Alzheimer-kóros páciensnek ültették be a készüléket. A szerkezet elektródákat tartalmaz, amelyeket az agyba ültetnek, míg a pacemakert a mellkasba helyezik, s a kettő vezetékeken keresztül kapcsolódik egymáshoz. A pacemaker pedig parancsokat ad az elektródáknak, amelyek így folyamatosan aktivitásra serkentik az agyat. Ez az úgynevezett DBS, vagyis mély agyi stimulációs technológiai eljárás.
Egy évvel a készülék beültetése után a szakemberek PET vizsgálatot végeztek a pácienseken, amelyek egyértelmű növekedést mutattak ki a glükóz metabolizmus tekintetében, amelyet tulajdonképpen az agy "üzemanyagként" használ a megfelelő működéshez - írja a Fox News.
"Az Alzheimer-kórosoknál a glükóztermelődés lelassul és ez ráadásul az agy nagy területeit érinti" - mondta Gwen Smith, a kutatás vezetője. "A stimuláció hatására ez megváltozott, ennek következtében a betegek viselkedésében, gondolkodásában is javulás volt észrevehető."
A kutató azt is hozzátette, hogy "míg nem találnak gyógymódot vagy jobb kezelési módszert, addig az agyi pacemakerrel összefüggő kutatásokra mindenképpen nagyobb hangsúlyt kell fektetni".