Egy nemrég készült brit tanulmány szerint a koronavírus-fertőzés egyik komoly és hosszútávú következménye lehet az agy bizonyos részén a szövetek károsodása, elvesztése - ebből adódóan a páciensek ízlelés- és szaglásvesztése. Egy, a WebMD által idézett orvos szerint ez bár hosszútávú hatás lehet, azért nem feltétlen végleges. Az emberi szervezet idővel kompenzálhatja ezt, így a tünetek elmúlhatnak, de ha a szövetek a vírusfertőzés következtében teljesen elpusztultak, ezek sosem épülnek többé vissza.
A szaglásért felelős agyi területek károsodtak
A tanulmányt jegyző brit tudósok körülbelül negyvenezer alany pandémia előtti, agyi képalkotó eljárásokkal készült felvételeihez fértek hozzá. Idén ezek közül az alanyok közül több száz főt arra kérték, hadd készítsenek ismét felvételeket az agyukról. Körülbelül nyolcszázan válaszoltak a megkeresésre. 404 fő igazoltan átesett a koronavírus-fertőzésen , 394 főnek pedig használható előtte-utána felvételei is voltak.
A felvételek összehasonlítása után a tudósok azt látták, hogy a pácienseknél jelentős szürkeállományvesztés lépett fel a bal agyféltekén, az ízlelésért és a szaglásért felelős területeken. Ez utóbbival kapcsolatban a WebMD azt írja, hogy az agykérgi szövetcsökkenés azokon a részeken volt jelentős, amelyek a szaglásért felelős agyi területek közelében helyezkednek el. Az általuk megkérdezett orvos szerint ez arra is utalhat, hogy a szaglásvesztés mögött egy sokkal komolyabb dolog állhat: az agykéreg szövetállományának csökkenése.