A gyulladásos neurológiai betegség kialakulásáról a szakember az M1 csatorna műsorában úgy fogalmazott, szerepet játszhatnak abban bizonyos genetikai faktorok, vírusfertőzések, a dohányzás, valamint a napfény és a D-vitamin hiánya is. Hozzátette, Magyarország a közepesen veszélyeztetett kategóriába tartozik, az északi országokban gyakoribb, míg tőlünk délebbre ritkábban fordul elő a sclerosis multiplex.
A betegség tünetei attól függően változhatnak, hogy a gyulladásos góc az idegrendszer mely részét érinti. Többek között felléphetnek szem- és érzékelési problémák, mozgáskoordinációs nehézségek, mentális és szexuális zavarok, inkontinencia és krónikus fáradtság. Az idegrendszer állandó gyulladása nyomán a betegség idővel rokkantsághoz vezet: a diagnózist követő öt éven belül a betegeknek mintegy egytizede válik súlyosan rokkanttá.
Az utóbbi 10-20 évben fejlődött a terápia, már sokat tudnak enyhíteni a betegség lefolyásán. A gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia mellett fontos a fizikai aktivitás megőrzése, és ajánlott a telítetlen zsírsavakban szegény, mediterrán diéta is.